Hlavní obsah

Hygiena těžko shání lidi, přilákat mají vyšší odměny

Právo, Pavel Cechl

Personální podmínky v hygienické službě nejsou ideální, situaci navíc zhoršila pandemie covidu. Proto se má způsob odměňování zaměstnanců hygieny změnit. Vyplývá to z novely nařízení vlády o platových poměrech státních zaměstnanců, kterou ministerstvo práce poslalo do připomínkového řízení.

Foto: Mapy.cz

Hygienická stanice v Plzni

Článek

„Navrhuje se zrušení stupnice, podle níž se určuje platový tarif lékařů ochrany veřejného zdraví, neboť se v praxi neosvědčila a vedla k vytváření nerovností mezi státními zaměstnanci jednotlivých krajských hygienických stanic,“ uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Dostálek.

Lepší podmínky pro nepostradatelné zaměstnance podle něj zajistí zařazení oboru zdravotnictví a ochrana zdraví mezi ty služby, ve kterých mohou být služební místa označena jako klíčová. To umožní určit jim platový tarif až na dvojnásobek nejvyššího tarifu v dané platové třídě. Nástupní plat lékařů s minimální praxí, kteří se rozhodnou nastoupit k hygienické službě, začíná podle současných tabulek na 33 840 korunách hrubého měsíčně.

Dále ministerstvo navrhuje změny zvláštního příplatku. Hygienici v terénu jsou podle něj totiž častěji vystaveni agresivitě kontrolovaných osob a výkon služby pro ně představuje značnou zátěž i s určitým rizikem ohrožení. „Rozmezí pro určení zvláštního příplatku se tak navrhuje zvýšit ze současných 500 až 1300 korun na 750 až 2500 Kč,“ dodal Dostálek.

Zastavit odliv

A důvody této změny? Podle Dostálka je především potřeba personálně stabilizovat hygienickou službu, která se dlouhodobě potýká s odlivem kvalifikovaných státních zaměstnanců, zejména lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, což se významně zhoršilo i v souvislosti s pandemií covidu-19.

Jedná se podle něj ale o širší problém, kdy veřejná správa nemůže v případě vysokoškolsky vzdělaných odborníků platově konkurovat mzdové nabídce v soukromé sféře. „Opatření zajistí rovnější podmínky při odměňování lékařských a nelékařských státních zaměstnanců a navýšení platů těch zaměstnanců, kteří jsou pro výkon hygienické služby zcela nepostradatelní,“ dodal mluvčí.

Počet volných míst v hygieně se podle ministerstva zdravotnictví, pod něž spadá, momentálně pohybuje v rámci běžné fluktuace. Výjimkou je Praha a Středočeský kraj, kde je velká konkurence soukromého sektoru. Složitěji se hledají zejména lékaři, právníci nebo IT odborníci.

Výběr článků

Načítám