Článek
„Věřitelé dnes odhlasovali konkurz a potvrdili ve funkci insolvenčního správce. Zároveň byl ustanoven znalec, který má stanovit hodnotu majetkové podstaty, a současně věřitelé doporučili insolvenčnímu správci, aby se majetková podstata prodávala pokud možno jednou smlouvou, anebo po dílčích celcích,“ řekl Novinkám mluvčí soudu Igor Krajdl. Rozhodnutí vejde v platnost ve chvíli, kdy ho soud formálně potvrdí a vyvěsí na úřední desce.
Insolvenční správce podniku v nejbližších dnech začne připravovat výběrové řízení na prodej firmy. Hovoří se o tom, že koupi firmy zvažují Třinecké železárny či skupina CE Industries Jaroslava Strnada. Ta již v podniku financuje provoz dvou závodů.
Jak uvedl insolvenční správce Šimon Peták, řešení úpadku huti ve formě konkurzu je logickým a správným krokem. „Vzhledem k aktuální situaci a tomu, že ani nebyl podán žádný návrh na reorganizaci, bylo vyhlášení konkurzu jediné možné a správné řešení úpadku,“ řekl Šimon Peták a doplnil: „Nyní je zapotřebí co nejdříve zahájit transparentní výběrové řízení na prodej podniku.“
Vlastníkem Liberty Ostrava se stala v roce 2019 skupina Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a většina jejích provozů se zastavila loni v prosinci, kdy jí společnost Tameh Czech přestala dodávat energie.
Od června je firma v úpadku. Přes 900 věřitelů huti přihlásilo u soudu pohledávky za více než 23,23 miliardy korun, insolvenční správce ale uznává pohledávky věřitelů jen zhruba za 7,4 miliardy korun.
V současné době v Liberty Ostrava fungují tři závody, jejichž provoz financují jiné firmy. Před rokem měla firma 6000 zaměstnanců, více než polovina z nich už firmu opustila, většinu podnik propustil. Na konci roku by v huti mělo zůstat přibližně 2400 lidí.