Hlavní obsah

Nevídaný rekord? Křesla poslanců může na podzim získat až 18 stran

5:42
5:42

Poslechněte si tento článek

V podzimních volbách by své zástupce do Sněmovny mohlo dostat až 18 politických stran, což by byl v historii České republiky nevídaný rekord. Poslance stávajících sedmi parlamentních stran by mohli doplnit kolegové z dalších jedenácti, pokud by SPD, hnutí Stačilo! a strana Motoristů uspěly ve volbách. Všechny tři subjekty chtějí totiž kandidátku domluvit s celou řadou dalších neparlamentních stran a hnutí.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Jednání Poslanecké sněmovny

Článek

Například SPD, které průzkumy v posledních měsících přisuzují zisk mezi 5 a 8 procenty, chce místa na svých kandidátkách nabídnout Trikoloře a straně PRO, zároveň jedná i se Svobodnými.

„V úspěšných krajských volbách před čtyřmi měsíci s námi Svobodní kandidovali ve čtyřech krajích a všude jsme společně uspěli a následně spolu i vládneme jako součást krajské vládnoucí koalice v Olomouckém a Královéhradeckém kraji, takže bych určitě rád na tuto zdařilou spolupráci navázal i ve volbách do Sněmovny,“ řekl Novinkám předseda SPD Tomio Okamura.

Pokud se Svobodní nedomluví s SPD, zkusí to u Motoristů. Jak Novinkám sdělil jejich předseda Libor Vondráček, neformální hovory už proběhly.

Za lži během volební kampaně má hrozit pokuta až dva miliony korun

Volby

Motoristé však zatím jednají s Přísahou, oba subjekty spojuje úspěch ve volbách do Evropského parlamentu, ve kterých v koalici získali přes 10 procent voličů. Průzkumy jim nyní ve volbách do Sněmovny přisuzují šanci získat okolo pěti až šesti procent.

Na Konečnou se nabaluje až 6 stran

Pro další politické subjekty by se výtahem do Sněmovny mohlo stát i nově založené hnutí Stačilo!, které v evropských volbách s lídryní Kateřinou Konečnou (KSČM) získalo skoro 10 procent voličů a kterému průzkumy přisuzují šanci překročit pětiprocentní hranici. Na jeho kandidátkách budou figurovat zástupci KSČM, ČSNS (Česká strana národně sociální) a SD-SN. Subjekt však má jednat také se SOCDEM a ČSSD Jiřího Paroubka.

„Mám mandát vyjednat pro Sociální demokracii ten nejvhodnější formát. Jde nám zejména o prosazení našich programových priorit: mzdy, ze kterých se lidi uživí, zlevnit bydlení, pomoc rodinám, podpora sportu a snížení věku odchodu do důchodu,“ řekla Novinkám šéfka sociálních demokratů Jana Maláčová.

Stejně i Paroubek vnímá věc otevřenou. „Navrhli jsme KSČM relevantní jednání o naší účasti v širší levicové koalici,“ uvedl.

Pokud by se do Sněmovny dostalo i stávajících sedm parlamentních stran, tedy hnutí ANO, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, Piráti a SPD, mělo by v dolní komoře zastoupení až 18 politických subjektů.

To by bylo ještě víc, než kolik má „rozdrobená“ Národní rada na Slovensku, kde je zastoupeno 11 politických stran, a to SMER-SD, Hlas-SD, Slovenská národní strana (SNS), Národní koalice/Nezávislí kandidáti, Progresivní Slovensko, hnutí Slovensko, Křesťanská unie, strana Za ludí, Křesťansko-demokratické hnutí, Svoboda a solidarita a Demokrati.

Své kluby by nováčci zřejmě neměli

Příchod nováčků do Sněmovny by však podle politického matadora a předsedy klubu ODS Marka Bendy v žádném případě neznamenal, že by si každá malá strana založila vlastní poslanecký klub.

„Vládní strany kandidovaly do Sněmovny v roce 2021 v koalicích Spolu a PirSTAN, z toho jsme vyvodili, že můžeme po volbách založit oddělené poslanecké kluby. Ale v případě stran, které budou kandidovat na jedné kandidátce, by to podle mě jít nemělo,“ řekl Novinkám.

„Podle mě se tyto subjekty do Sněmovny nedostanou, tyto nepřiznané koalice jim nebudou fungovat. A pokud se za tyto subjekty dostanou do Sněmovny různé postavy, které si potom přestanou rozumět, to už bude jejich problém,“ poznamenal Benda.

Politolog Lubomír Kopeček míní, že stav ve Sněmovně bude záviset na tom, jak budou politici loajální ke svým poslaneckým klubům. „Dovedu si představit, že SPD bude mít po volbách klub s asi 15 poslanci, z toho dva budou za Trikoloru a jeden za PRO. Dokud budou fungovat jako jeden klub, tak to problém nebude. Problém by byl, kdyby to fungovalo jako klub Slovenské národní strany, který se už po roce začal sypat. A to se nedá dopředu odhadnout,“ řekl Novinkám Kopeček.

Příklad SNS je však podle politologa extrémní. Za stranu se totiž dostalo do Národní rady více nestraníků než členů. „Většina poslanců nebyla ze SNS. To jest, že značka SNS byla formální, formálně to byl její klub, ale většinově to nebyli její poslanci. Rozpad se tak dal snadno predikovat,“ dodal Kopeček.

Předpokládá, že se na kandidátkách SPD a Stačilo! dostane do Sněmovny jen pár lidí z jiných stran, kteří budou loajální. „Zatím nevíme, jak budou kandidátky vypadat. Myslím si, že za Stačilo! budou z drtivé většiny kandidovat komunisté. Je otázka, kolik jich tam bude za další strany,“ uzavřel.

Přebarvená KSČM. Za Stačilo! kandidují v drtivé většině zase jen komunisté

Krajské volby

Výběr článků

Načítám