Článek
„Teď právě dochází k poměrně výraznému snížení počtu osazenstva té ambasády, takže je podle nás poměrně logické, že je možné snížit její rozlohu,“ uvedl Hřib ve středu večer v České televizi.
Magistrát chce, aby se rozloha ruské ambasády vrátila do stavu před 21. srpnem 1968, na zhruba půlhektarovém pozemku chce město obnovit veřejně přístupnou zeleň. Vedení Prahy chce také snížit počet parkovacích míst vyhrazených pro velvyslanectví.
„My nechceme vyvlastňovat domy, které má Ruská federace postavené na tom pozemku, my chceme ten pozemek zpřístupnit občanům tak, jak byl přístupný dříve, protože byl oplocen neoprávněně,“ poznamenal primátor.
Okupace části Stromovky ze strany Ruska musí skončit, vyzvala vládu Praha
„Jedná se o nápravu historické křivdy,“ doplnil. Zdůraznil také, že stejně jako v případě přejmenování prostoru u ambasády na náměstí Borise Němcova nejde o nic proti řadovým Rusům.
Praha téma Stromovka otevřela poté, co představitelé vlády zveřejnili informace o podezření na zapojení ruských agentů do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Poté následovalo vzájemné vyhoštění 18 ruských agentů z ambasády v Praze, na což Rusko zareagovalo vyhoštěním 20 Čechů z ambasády v Moskvě.
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve středu v podvečer vyzval Rusko, aby umožnilo do čtvrtečního poledne návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů, jinak Česko sníží počty pracovníků na ruské ambasádě v Praze na stejnou úroveň, jako má ČR v Moskvě. V rozhovoru pro Lidové noviny Kulhánek uvedl, že by muselo odejít zhruba 60 lidí.
Chcete zpět pozemky ve Stromovce? Vzpomeňte na Český dům v Moskvě, vzkazuje Rusko
Asi půlhektarový pozemek ve Stromovce, o který jde, je ve vlastnictví České republiky. Obsadili ho vojáci při invazi vojsk Varšavské smlouvy. Utábořili se tam a využívali park jako základnu. „Rozloha Velvyslanectví Sovětského svazu se poté rozrostla o část parku Stromovka trvale a nic na tom nezměnil ani odchod okupačních vojsk v letech 1990 a 1991,“ uvedlo město v materiálu schváleném radními.
Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti s požadavky pražského magistrátu uvedlo, že zmíněný pozemek v české metropoli byl poskytnut Sovětskému svazu na začátku 70. let minulého století na základě platných sovětsko-československých dohod. Zároveň připomnělo Praze českou nemovitost v centru Moskvy, uvedla agentura Interfax.
Ve čtvrtek pražští zastupitelé na začátku svého jednání uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese, což navrhl Hřib. Akt se týkal všech obětí, nejen výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé.