Hlavní obsah

Hřib mění Piráty. Dvě desítky členů s politikou „středu“ nesouzní

Pirátskou stranu chce opustit nejméně dvacet lidí, kteří požádali o ukončení či pozastavení členství. Jsou mezi nimi i některé známé tváře strany. Kritizují, že nově zvolené vedení v čele se Zdeňkem Hřibem pošlapalo původní ideje a centralizuje moc v superorgánu. A tvrdí, že udělat z Pirátů středově orientovanou stranu je špatný krok, který zájem voličů nepřiláká. Hřib jejich výhrady odmítl.

Foto: Piráti, Novinky

Pirátka Jana Michailidu

Článek

„Nastane centralizace moci, úplně bezprecedentní určování pořadí na kandidátních listinách z pozice orgánu, kde budou mít místo političtí zástupci strany. Nebude to demokraticky volené. Pošlapali naše původní ideje – transparentnost, přímou demokracii apod.,“ řekla Novinkám Jana Michailidu, která opustila stranu po zvolení Hřiba mezi prvními.

Nový šéf strany minulý týden v sobotu na volebním fóru podmínil své zvolení schválením balíku reforem, které podle něj mají stranu zachránit před pádem do „tříprocentní bezvýznamnosti“.

Stranu opustil i bývalý europoslanec Marcel Kolaja, který byl stejně jako Michailidu označován za levicové křídlo strany. Podle něj přichází strana o svůj výrazný rys, a to silnou vnitřní demokracii.

Piráty opouští další významní členové: Naše cesty se rozdělily

Domácí

Neztotožnil se ani s Hřibovou vizí dostat Piráty více k politickému středu. „Jsem sociální liberál a Piráti byli vždy sociálněliberální. Myšlenky toho jsme aplikovali na dnešní digitální dobu už v roce 2009 a tím jsme byli unikátní,“ uvedl Kolaja.

S výhradami nesouzní ani Zbyněk Miklík, který se ucházel o post předsedy, ale po neúspěchu odstoupil i z volby místopředsedy a nakonec také ukončil členství. Kolem středu je podle něj plno, straně to nepomůže.

„Měli bychom se soustředit na věci, které většinu lidí zajímají, jako je komunitní energetika, bydlení, sociální podnikání. To není napravo ani ve středu. Říkáme, že jsme střed, už mnoho let, ale výsledek to nemá a voliče to nepřiláká,“ míní.

Souhlasí i Michailidu: „Nevím, čím se bude Pirátská strana odlišovat od stran, jako je TOP 09 nebo STAN.“

Hřib: Nikoho nevyháním

Hřib uvedl, že si strana jasně vybrala středové směřování. „Chápu, že kdo se s ním neztotožňuje, může nyní cítit potřebu opustit loď. V demokratickém systému je ale nutné počítat s tím, že člověk může být přehlasován,“ řekl Novinkám nový šéf strany.

„V případě ‚vycentrování‘ nejde ani tak o radikální změnu kurzu, ale o to, že se to konečně řeklo nahlas. Předchozí novela stanov totiž prošla jen díky tomu, že z ní byly odstraněny veškeré zmínky tohoto typu,“ připomněl.

Načrtl už také svůj plán reforem. Propojí se například nejvyšší vedení s širším vedením strany, tzv. republikovým výborem. Ten byl doposud volen straníky v referendu, nyní by do něj měli být začleněni krajští šéfové či předsedové parlamentních klubů. A jeho pravomoci by se měly rozšířit.

Ministr Lipavský: K Pirátům se nevrátím, ani když je vede Hřib

Domácí

Změní se i skladby kandidátek. I o nich hlasovaly dříve regiony jednotlivě v referendech, nyní by si volily jen lídra. Ten poté bude sestavovat čelo kandidátky a členové by pak měli jeho návrh schválit 60procentní většinou. Pokud ne, tvořily by se kandidátky postaru.

„Je to vylití vaničky i s dítětem velmi brutálním způsobem. Snižují se kompetence celostátního fóra, nejvyššího orgánu strany, kde hlasují všichni členové. Vytváří se supeorgán a ten v případě pochybení členů má pravomoci policie, soudce i kata. Opravné prostředky budou omezené,“ míní odcházející Kolaja.

Kritizoval i volbu kandidátů. „Nechci říkat, že se strana stává ďáblem, ale stává se tradiční stranou,“ vysvětlil.

Kultivace procesů

Podle zastánců změn by organizace vedení odpovídala běžnému nastavení jiných stran a nové sestavování kandidátek by umožnilo lepší strategické zacílení.

„Uvidíme, jak se změny promítnou. Hovořilo se o tom, že je třeba mít jednodušší cestu, jak zapojit nestraníky a že politické vedení by v tom mělo mít větší možnost se projevit,“ uvedla Michailidu, která před dvěma lety také kandidovala do čela strany.

Miklík se obává i přílišného pragocentrismu pod vedením Hřiba. Bývalý primátor je nyní náměstkem pro dopravu na pražském magistrátu.

Podle Hřiba zůstává vnitrostranická demokracie zachována, leč některé „procesy se kultivují“, čímž se podle něj zvyšuje srozumitelnost Pirátů.

„Kandidátky opravdu nebude skládat lídr. U voleb do Sněmovny jde jen o to, že krajští lídři v jednotlivých krajích po svém zvolení budou mít možnost navrhnout část kandidátky svému krajskému fóru,“ uvedl Hřib. Zdůraznil, že Piráti budou nadále transparentní.

Přestože dvě desítky členů chtějí ze strany odejít nebo přerušily členství, zhruba stejné množství o členství žádá.

Michailidu připustila, že v politice nekončí a že už dostala řadu nabídek z levicového spektra. „Od Stačilo! ne, dobře vědí, že tam názorové souznění není,“ dodala politička, která u Pirátů před časem vyvolala pozdvižení, když se přihlásila k původním komunistickým myšlenkám.

Piráti vyloučili „komunistku“ Michailidu z vedení strany

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám