Hlavní obsah

Hrají si na vojáky v reálných uniformách, dostávají směšné pokuty. Obrana chce výrazně přitvrdit

Vystrojen byl jako příslušník české armády, který se právě chystá do akce, o profesionála se však nejednalo. Byl to účastník demonstrace, která se konala 17. listopadu na pražském Václavském náměstí. Podobné případy zneužívání vojenského stejnokroje vadí ministerstvu obrany, protože znevažují armádu.

Foto: Aktu.cz

Civil oblečený ve vojenském stejnokroji zastavený policisty na demonstraci dezinformátora Ladislava Vrabela

Článek

Resort proto navrhuje, aby od července příštího roku nehrozila za přestupek oblékání uniformy pokuta jen tři tisíce, ale rovnou 50 tisíc korun. Změnu zákona o ozbrojených silách už v říjnu schválila vláda a míří do Poslanecké sněmovny.

„Společenská škodlivost takového chování v současné době, kdy je zvýšené mezinárodní napětí a probíhá ruská agrese na Ukrajině, stoupá. I s přihlédnutím k dobrému jménu českých vojáků, kteří se podílejí na posílení obrany východní hranice NATO nebo na zahraničních mírových operacích,“ uvedla Simona Cigánková z tiskového odboru ministerstva obrany.

Pokuty se dnes ani v budoucnu podle mluvčí nebudou týkat například trampů, rybářů či hráčů airsoftu, kteří by si třeba oblékli jen části uniformy, ale jejich jednání by nebylo společensky škodlivé. Zpřísnit se má proti osobám, které v uniformě armádu znevažují.

Mladík v Brně si v originální uniformě hrál na vojáka z povolání, strážníci ho odhalili

Koktejl

Podle resortu není současná výše pokuty tři tisíce korun dostatečně odrazující. K trestání nicméně dochází už dnes.

Na jaře se například zúčastnili členové samozvané Národní domobrany ve vojenských uniformách demonstrace zemědělců v Praze. O této události se zmiňuje i letošní zpráva ministerstva vnitra o extremismu.

„Během této akce stáli před pódiem oděni ve vojenských stejnokrojích vzor 95, které jsou stále využívány Armádou ČR,“ píše se v dokumentu.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Demonstrace zemědělců, kterou organizuje Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace samostatných odborů ČR (snímek z Prahy 19. února 2024).

Pražští policisté tehdy oznámili devět osob úřadu Prahy 1, protože podle nich mohly porušit zákon o ozbrojených silách. Městská část konstatovala, že ke spáchání přestupku opravdu došlo.

„Ve všech devíti případech byla vydána rozhodnutí, která ještě nenabyla právní moci. Očekáváme odvolání všech účastníků na Magistrát hlavního města Prahy,“ uvedla mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová.

Magistrát jako odvolací orgán může rozhodnutí potvrdit, změnit, případně vrátit k novému projednání.

Zadlužený lhář Vrabel bral peníze od lidí i vlády, teď ho trápí ukrajinská vlajka

Řetězák

Policie už oznámila úřadu i zmíněného demonstranta ze 17. listopadu. Strážníci s ním jeho vojenský oděv řešili přímo na místě protestu. „Převlékl se a tím narovnal situaci, přestupek už poté nepáchal. Ve shromáždění pokračoval dál,“ popsal policejní mluvčí Jan Daněk.

I tomuto muži nyní hrozí třítisícová pokuta, spisový materiál by měl na úřad dorazit do konce tohoto týdne.

Zmíněná novela zákona počítá s tím, že by se pokutou 50 tisíc trestalo neoprávněné nošení vojenského stejnokroje stejně jako uniformy Vojenské policie a Vězeňské služby. Zároveň, pokud by se dotyčný dopustil tohoto přestupku opakovaně, přišel by o spolehlivost a tím i o zbrojní průkaz nebo možnost jeho získání.

Vedle znevažování armády jmenuje resort i další důvod ke zpřísnění trestů u neoprávněného nošení uniformy. „Členy různých skupin mohou občané zaměnit v krizových situacích za skutečné vojáky,“ uvedl už dříve mluvčí ministerstva obrany Karel Čapek.

Sametovou revoluci pochopitelně provázejí fámy, řekl historik

17. listopad

Výběr článků

Načítám