Článek
Hrad před časem oznámil, že prezident předá vyznamenání v den 172. výročí narození prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
„Ukrajina v těchto dnech čelí ruské agresi. Prezident republiky proto rozhodl, že řádový den bude spojen s vyjádřením solidarity s Ukrajinou,” uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že vedle vyvěšení ukrajinské vlajky zazní v poledne během střídání stráží ukrajinská i česká hymna.
Státní vyznamenání se budou předávat 7. března
Prezident se loni rozhodl udělit nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva herečce Jiřině Bohdalové nebo kosmonautu a bývalému velvyslanci v Rusku Vladimíru Remkovi.
Stejný řád 7. března dostanou in memoriam podnikatel a majitel skupiny PPF Petr Kellner, válečný československý pilot Alexander Hess a britský politik Alfred Duff Cooper, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody.
Celkem Zemanův seznam zveřejněný na konci října čítal 29 osobností včetně psychiatra a spisovatele Jana Cimického. Ten se po obviněních ze sexuálního napadení a obtěžování, která proti němu vzneslo několik žen, rozhodl vyznamenání nepřevzít.
Další téměř čtyři desítky lidí Zeman ocenil již v roce 2020. Šest z nich obdrželo Řád bílého lva, a to bojovník z východní fronty druhé světové války Miloslav Masopust a in memoriam váleční letci František Chábera a Josef Koukal, oceněn jím byl i legionář, odbojář a oběť justiční vraždy komunistického režimu Heliodor Píka.
Za zvládnutí první vlny epidemie jej dostal bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Mezi oceněnými měl být i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část volebního zákona, se ale Zeman rozhodl mu Řád Tomáše Garrigua Masaryka nakonec neudělit.
Přiznání omylu nestačí. Omluvte se a abdikujte, vyzvali Zemana expolitici
Zeman ruskou agresi na Ukrajinu odsoudil a vyzval k sankcím. Dlouhá léta přitom patřil k obhájcům ruských postojů a zájmů, což mu někteří bývalí politici v úterý připomněli a vyzvali jej k abdikaci.