Článek
Nyní odvolání a stížnosti na nečinnost přezkoumává nadřízený orgán, v případě institucí, u nichž nelze nadřízený orgán určit, připadá tato kompetence ÚOOÚ.
Jak upozornil server iRozhlas, Hrad v rámci připomínek navrhl, aby se dotyčný odstavec změnil tak, že v případě, kdy nelze určit nadřízený orgán, „rozhoduje o stížnosti ten, kdo stojí v čele povinného subjektu”. Stížnosti na nečinnost prezidentské kanceláře by tak řešil její vedoucí, tedy Mynář.
Firmy ve výlučném vlastnictví státu musí poskytovat informace
Podle zdůvodnění je nynější úprava nesystémová, přičemž připomínku Hrad považuje za zásadní.
Ministerstvo vnitra připomínce vyhovělo s tím, že podobný požadavek vznesla i Bezpečnostní informační služba (BIS). Ta však ve svém zdůvodnění poukazuje na to, že v případě zpravodajských služeb je nutné vyvažovat rovnováhu „mezi nutností poskytovat informace a nutností chránit důležité zpravodajské zájmy, zejména zpravodajské zdroje”.
Předseda ÚOOÚ Jiří Kaucký na Twitteru uvedl, že se systém „v zásadě osvědčil”, ale se změnou by v případě prezidenta a dalších institucí „z ústavních důvodů” souhlasil.
Naše stanovisko bude takové, že nový systém se v zásadě osvědčil a měly by z něho být z ústavních důvodů (dělba moci) vyjmuty toliko ty orgány, jimž by Úřad neměl být nadřízen (moc zákonodárná, moc soudní, prezident republiky).
— predseda_UOOU (@predseda_uoou) September 16, 2020
Pirátský poslanec Jakub Michálek, který v minulosti kontrolu nezávislým orgánem navrhl, tvrdí, že by se jednalo o krok zpět.
Hrad zveřejnil platy vedoucích úředníků
Hrad není poskytování informací na základě zákona o svobodném přístupu k informacím příliš nakloněn. Když mu soud po několikaleté při přikázal zveřejnit platy vedoucích představitelů prezidentské kanceláře, doprovodil kancléř jednoduchou tabulku dopisem, v němž zpochybnil motivaci ženy, která o informace žádala, a osočil ji, že její snaha zmapovat platy úředníků přišla daňové poplatníky na miliony korun.