Článek
„A není to jen jeden druh. Rostou masáci, hřib borový, křemenáč osikový, hřib nachovýtrusný, vatovec obrovský, hřib hnědý a hřib smrkový a kozák březový,“ vyjmenoval Vladimír Doležal z Hradce Králové. A prozradil, že si naštěstí vzali s sebou z domu i sušičku. Takže část úlovku usuší a zbytek snědí hned.
Právě houby jsou nejčastějším lesním plodem, který Češi v lese sbírají. V loňském roce to bylo téměř 25 tisíc tun hub. Vyčísleno v korunách to představuje sumu 5,2 miliardy korun. Například před pěti lety to bylo pouze 16,5 tuny.
Podmínky pro růst hub jsou vysoké skoro na celém území Česka. https://t.co/2c5ce1yw70
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) August 9, 2023
Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s prům. teplotami posledních 7 dní.
Probíhá ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti. pic.twitter.com/uJfieWIFSh
„Česká republika patří mezi země s nejvyšší koncentrací houbařů na světě. Dále jsou oblíbeným artiklem sběračů borůvky a maliny. Nejméně se sbírají bezinky a brusinky,“ prozradil Vojtěch Bílý, mluvčí ministerstva zemědělství.
Anketa
„Češi loni v lesích nasbírali 38,96 tisíce tun lesních plodů v hodnotě 7,89 miliardy korun. Překonali tak nejlepší výsledek 7,66 miliardy korun z roku 2013. Na loňské hodnotě se však výrazně podílí nárůst cen za lesní plody, včetně vlivu inflace,“ dodal mluvčí Vojtěch Bílý.
Houbař pytlákem
Češi vůbec rádi chodí do lesa. Podle dat, která nasbírala Česká zemědělská univerzita, vyrazilo do lesa 64,3 procenta lidí aspoň jednou měsíčně. Tedy šest lidí z deseti.
Nespoléhejte na atlasy v mobilu, varují mykologové
„Výrazně vyšší návštěvnost lesů je ve Středočeském kraji, kam jezdí na houby i Pražané. Češi spojují procházku se sběrem lesních plodů, jde v podstatě o národní hobby,“ poznamenal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a připomněl, že na rozdíl od mnoha jiných zemí u nás není sběr darů lesa regulovaný. V Německu je omezení na množství kilogramu nasbíraných hub na osobu, v Rakousku nesmí sběr hub překročit dvě kila. Italové zase za vstup do lesa platí a ve Švýcarsku můžete houbařit pouze v určitých dnech. Nizozemsko je jedinou zemí v Evropské unii, kde platí zákaz sběru hub v jakémkoli množství. Případné porušení je trestáno jako pytláctví.