Článek
Letos rostly houby neobvykle dobře v lednu a v únoru, kdy jim přál mírný charakter zimy, uvedl mykolog.
„Jarní houby jako kačenky a smrže naopak rostly spíše méně. Teď čekáme, jestli začnou růst májovky,“ popsal Landa, podle něhož se například již před 14 dny daly v jižních Čechách najít hřiby dubové. Jde však o lokální záležitost.
„Houby začínají růst, ale není to zatím na košíky,“ tvrdí s tím, že nyní je možné najít například pečárky či závojenky podtrnky.
Dnešní košíček hřibovitých hub - hřib dubový, kozák topolový a kozák březový. Na to sucho a časné datum pěkný počin 🍄🍄😀 #houby pic.twitter.com/nGYf5fOZCv
— Petr Souček (@PSzKolovrat) 13. května 2018
Mykologové širším monitoringem růstu hub začínají spíše později, byť v minulosti bývalo pravidlem, že houbařská sezóna zažívala dva vrcholy. Jeden před letními prázdninami a druhý v září či v říjnu.
Srážky, které meteorologové předpovídají na následující dny [celá zpráva], by nicméně mohly situaci částečně zlepšit. „Minimálně lokálně to bude mít vliv,“ dodal mykolog.
Sucho a klima jižní Evropy
Jak rostou houby, se dá odvodit z toho, jak se vyvíjí sucho, připomněl Landa s odkazem na mapové podklady sucha, které připravují meteorologové. „Kde se sucho rozhostí, tam houby nerostou,“ shrnul.
Se suchem se krajina a potažmo houbaři potýkají v posledních letech opakovaně. Nejhorší situace byla z tohoto pohledu v roce 2015. „Dalo by se říci, že se blížíme jižní Evropě,“ uvedl Landa.