Článek
Mezinárodní tým vědců vedený profesorem Clausem Bässlerem a Petrem Karaschem mapuje výskyt hub na Šumavě už od roku 2017. „Na bavorské straně se projektové území rozkládá od Waldnaabu v Horním Falcku podél Dunaje až k Pasovu a Linzi v Rakousku, na české straně až k Novohradským horám. Srdce výzkumné oblasti tvoří národní parky Šumava a Bavorský les se svou divokou přírodou,“ vysvětlil mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.
Upozornil, že projekt byl završen právě vytvořením webu v němčině, angličtině a češtině. „Díky 170 000 nálezům s více než 4200 druhů hub jsme dokázali shromáždit podstatně více informací, než jsme plánovali. Svět hub na Šumavě ale pořád ještě není plně prozkoumán. V porovnání s rostlinami a živočichy jsou houby zanedbávány už více než sto let. Ještě nějakou dobu potrvá, než toto zpoždění doženeme,“ je přesvědčený vedoucí projektu Peter Karasch.
Upozornil, že mykologové učinili i desítky vzácných, významných nálezů. Patří k nim například objevy závojenky bukové nebo šupinovky ježaté. „Jedná se o houby, které ukazují na člověkem nenarušená místa a lze je najít téměř pouze v přírodních rezervacích, lesních rezervacích a v národních parcích,“ doplnil Karasch.
Ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený ocenil hlavně přeshraniční spolupráci a je přesvědčený, že nová databáze bude cenná jak pro mykology, tak pro houbařské nadšence.