Článek
„Včera (v pátek) jsem byla na obědě v kavárně v Praze 6. Vždy tam Tečku striktně kontrolovali, ale teď mávli rukou, že už to vidět nechtějí, protože od 9. února to nebude povinné,“ popsala Právu paní Jana.
Stejnou zkušenost má i Pavel po večerní návštěvě pivnice v centru metropole. „Před čtrnácti dny to kontrolovali, teď už nikoli,“ potvrdil. V podniku přitom není štamgastem, kterého by si vrchní pamatoval.
Zato Roman v druhém pražském obvodu ano. V jeho oblíbeném podniku jej kontrolovali denně. „Až ve čtvrtek po oznámení vlády poprvé nepoužili kontrolní čTečku a za den už jen mávli rukou,“ vylíčil Právu.
Přestali dávno
Ani v restauracích v Mladé Boleslavi se už mnoho číšníků s kontrolou nezdržuje. „Chcete ukázat Tečku?“ ptá se nově příchozí host a odpovědí mu je lhostejné mávnutí ruky.
Třeba v Hradci Králové v pátek někde kontrolovali. Obvykle to ale bylo už jen pohledem, certifikáty se nijak neověřovaly.
Většina hospod v Ostravě či Teplicích podle zjištění Práva přestala Tečku kontrolovat již před několika týdny.
Pečlivější v kontrolách jsou podle zkušeností v některých kadeřnictvích a také provozovatelé bazénů a lázní.
Od středy 9. února nebude prokazování bezinfekčnosti ve službách z rozhodnutí vlády povinné. Tuto povinnost konkrétně pro stravovací a ubytovací zařízení ve středu zrušil Nejvyšší správní soud, s odloženou platností o týden.
Vláda se však podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodla na základě doporučení odborníků, rozhodnutí soudu změnu pouze urychlilo.