Článek
Podle průzkumu společnosti Slevomat se do restaurací po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů, kteří do nich chodili. Jedním z důvodů je obava z koronaviru. Pokud už se lidé rozhodnou „na jedno“ zajít, 75 procent z nich dá přednost posezení na zahrádce.
Spousta lidí zůstává na chodníku, nejdou ani dovnitř
Potvrzují to i restauratéři. „Množství hostů je menší, je to poznat. I když si část lidí bere obědy stále do nosičů, je to méně,“ potvrdil Právu Jan Puczok, provozovatel Restaurace Džbán z Jiráskova náměstí v centru Ostravy.
Obavy chodit dovnitř a dopady omezení využitelných míst potvrzují i další. „Při omezené poloviční kapacitě mám nyní plné většinou pátky, v týdnu jak kdy, hodně záleží na počasí. Kapacita hospody je přibližně sto lidí, nyní při omezeních je to asi padesátka hostů. Spousta z nich zůstává na chodníku, nejdou ani dovnitř,“ sdělil Právu majitel Zelenáčovy šopy Martin Juřík.
Češi se loni rozpili, přibylo ale i abstinentů
Průzkum podle ředitele Slevomatu Ladislava Veselého ukázal, že návrat k běžnému fungování není pro část společnosti automatický. Kromě strachu z nákazy mnoho lidí odvyklo společenskému životu nebo nemají chuť utrácet. To se projeví na tržbách jednotlivých provozů, uvedl.
Pomáhá počasí
Podle údajů společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém registrující EET využívá víc než čtvrtina tuzemských gastro zařízení, zůstávala v posledním květnovém víkendu, kdy se hosté poprvé mohli přesunout z venkovních zahrádek i do interiérů, zavřená bezmála čtvrtina zařízení. Ale nyní je to už jen 14 procent.
Návštěvnosti pomáhá i dobré počasí. Právě to, jestli svítí slunce, nebo je zima a deštivo, může podle Dotykačky způsobit rozdíl v tržbách v řádu desítek procent. Aktuálně však návštěvnost umocňují ještě sportovní akce.
Babiš: Chtěl bych ocenit bojovnost a kreativitu hospodských
„Je znát, že fanoušci byli hladoví po sportovních přenosech ve svých oblíbených podnicích. Vidíme to především na kategorii sportbarů, kde ještě před dvěma týdny měla zavřeno celá třetina zařízení, ale nyní už obnovilo provoz devět z deseti podniků,“ vyčíslil ředitel Dotykačky Petr Menclík.
Konzumuje se stále doma
Dalším důvodem je, že lidé si navykli vařit, jíst a konzumovat doma. Od pandemie rostly i objednávky malých sudů piva pro domácí spotřebu. Mluvčí velkoobchodů Makro Romana Nýdrle řekla Hospodářským novinám, že prodej patnáctilitrových sudů vzrostl o polovinu.
Menší zájem o návštěvy pohostinských podniků potvrdil prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Stát zavřel koncem dubna restaurace v rozporu se zákonem
„Podle informací našich členů je využití restaurací zatím velmi malé,“ sdělil Právu. Konkrétní data ale zatím k dispozici nemá.
„Příčinou této situace je skutečnost, že mnoho firem má stále své zaměstnance na home office, což se dotýká hlavně poledního provozu restaurací ve městech,“ dodal Stárek.
Podobný názor má i Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. „V průběhu pandemie si lidé odvykli chodit do restaurací. Jídlo si častěji připravovali doma a nosili si ho do práce. V tom někteří lidé setrvávají, i když restaurace již otevřely. Navíc někteří lidé stále pracují z domova,“ uvedl.