Článek
Dobrovolní dárci vyplňují před odběrem dotazník, v němž je zjišťován jejich zdravotní stav i případné rizikové chování. Součástí odběru je rovněž seznámení se s poučením pro dárce, v němž jsou vyjmenovány rizikové faktory, případně skutečnosti, které vedou k vyřazení z dárcovství.
Tato metodika se změní a vedle trvalého vyřazení osob, které byly pozitivně testovány na přítomnost viru HIV, případně trpí chorobou AIDS, v ní ministerstvo doporučuje osobu, „která měla chráněný nebo nechráněný anální pohlavní styk s novým sexuálním partnerem, vyřadit na čtyři měsíce od poslední takové aktivity“.
V České republice daruje pravidelně krev zhruba 220 000 lidí. Muži, kteří měli během posledních šesti měsíců styk s jiným mužem, byli z dárcovství vyloučeni kvůli zvýšenému riziku přenosu viru HIV.
Nových případů HIV je letos více než loni a předloni
V České republice bylo od roku 1985, kdy začalo testování, do 31. 12. 2023 zjištěno 4619 případů nákazy HIV. Loni přibylo 253 nových případů. Letos za první čtvrtletí testy odhalily 74 případů, přičemž z 85 procent jde o muže. U 60 procent nakažených došlo k přenosu sexuálním stykem mezi muži.
Krev dárců se standardně testuje na přítomnost viru HIV, žloutenky typu B a C a rovněž syfilidy. Kvůli existenci tzv. imunologického okna, než dojde k vytvoření detekovatelných protilátek, je nezbytná i zodpovědnost dárců.
Bezpříspěvkové dárce v pátek přijme u příležitosti Světového dne dárců krve na Pražském hradě prezident Petr Pavel. Dárce s desítkami odběrů oceňuje medailemi Jana Jánského, Zlatými kříži, případně plaketou Český červený kříž.