Článek
Například i pro lidi ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tam začal odchod sovětských vojsk v podstatě již v únoru roku 1990. Lidé ve městě na přítomnost tankistů a dělostřelců vzpomínají dnes už s úsměvem. A to přesto, že vojáci při svém odchodu nechali v areálu, který obývali, doslova spoušť.
Už když na peroně zdejšího vlakového nádraží vyhasly po Sovětech poslední cigaretové nedopalky, začalo se rychle plánovat, co se zdevastovaným areálem bude.
Holobyty i ekologické škody
„Nešlo jen o opuštěné objekty, což byly v podstatě holobyty, ale také o rozsáhlé ekologické škody včetně velkého množství ropy vsáklé do půdy, která se musela složitým způsobem dekontaminovat,“ vzpomíná místostarosta Frenštátu Jiří Unruh (Nezávislí pro Frenštát).
Všude měly přednost. Ty panímámy chodily s nosem nahoru a každému dávaly najevo, kdo jsou.
Dnes už tu na pobyt okupačního vojska upomíná jen pamětní deska, která byla odhalena loni v únoru. Některé bývalé vojenské objekty jsou přestavěny na bytové domy, v dalších mají sídlo různé firmy a v bývalém vojenském kině je nyní sportovní hala. V areálu vznikly i dva domy s pečovatelskou službou a také dům dětí a mládeže.
„Dnes je tam vlastně už jen jediná budova, která je stále v původním stavu, a jeden hangár. Jinak je všechno zrekonstruované a nové,“ dodal Unruh. Vzpomíná, že lidé podle něj měli z vojáků na jedné straně strach, na druhé straně ale soužití přinášelo i řadu výhod a obě strany z něj dokázaly něco vytěžit.
Benzin a namyšlené paničky
„Rusové chodili do hospody s barely plnými benzínu, který pak rozprodávali místním lidem doslova za hubičku,“ dodal Unruh. Negativa ale převažovala. „Vzpomínám si, jak mě v noci probouzely tanky, které jezdily na střelnici třeba i ve tři hodiny ráno,“ dodal místostarosta.
Místní lidé si také kolikrát připadali jako občané druhé kategorie, například když manželky ruských vojáků chodily k řezníkovi vykupovat maso. „Všude měly přednost. Ty panímámy chodily s nosem nahoru a každému dávaly najevo, kdo jsou,“ dodal Unruh.
Ukončení pobytu sovětských vojsk v Československu před 30 lety bylo jednou z klíčových zahraničněpolitických událostí té doby. Zatímco ve Frenštátě pod Radhoštěm byl odsun zahájen podstatně dříve, poslední vlak se sovětskými vojáky z Milovic byl vypraven 19. června 1991 a republiku opustil o dva dny později 21. června.