Článek
Do postižených oblastí z místa proudí doslova jedno auto za druhým napěchované vodami, potravinami, textilem, nebo hygienickými prostředky. Darů je tolik, že je nutné je překládat, aby je bylo kam dát. Na mnoha místech pomáhají studenti a skauti.
„V každé z obcí máme svého koordinátora, který nám telefonicky oznámí, co je na místě potřeba a my vše připravíme. Od rána jsme takto společně s humanitární pomocí vozili i dobrovolníky na práci, kteří se nám sami přišli nabídnout,“ řekla Právu koordinátorka pomoci Alena Truschingerová.
FOTO: Mikulčice a Lužice den poté. Lidé začali uklízet
Zatímco jednou stranou kulturního domu se navážejí nové věci, na straně druhé se plní dodávky. Jde o hromady věcí, ve kterých je poměrně těžké se zorientovat.
V sobotu odpoledne už nebyl zájem o oděvy, hračky pro děti a přikrývky. Naopak byl zájem o energetické nápoje, které potřebují lidé pracující na záchraně poškozených domů, dále o kšiltovky, chránící je proti úpalům, o opalovací krémy a repelenty. Hodí se i nářadí.
„Přišel k nám devadesátiletý dědeček, který nám přinesl své klasické nářadí s tím, že moc toho nemůže dát, ale jeho nářadí by se při opravách mohlo někde hodit.
Do terénu jsme posílali partu Angličanů. O neštěstí na Moravě se dověděli v Praze a přijeli pomoci. Lidé nám nosí i své zavařeniny, omalovánky a hračky pro děti. Jsme schopni dodat i kočárky,“ uvedla koordinátorka. K žádaným věcem patří stále více helmy, které scházejí téměř všude.
Podle Truschingerové bude stále větší zájem o věci typické pro stavebnictví, tedy hřebíky, desky a latě, střešní tašky, zednický materiál a nejrůznější plachty pro překrytí střech.
Záběry z dronu: Poškozené vesnice na jihu Moravy zmodraly
Dárcům radí, aby sledovali internetové stránky hodonínského kulturního domu, kde je průběžně zveřejňováno, co přesně právě nyní v postižených obcích potřebují. Mezi pomocníky je tam skaut Jan Šebek z Prahy.
„Přijel jsem, aby pomohl našim kamarádům skautům na Moravě pomáhat tam, kde je třeba. Ani oni by nás nenechali na holičkách,“ uvedl.