Článek
„Je to dobrá zpráva, protože jsme vše podchytili včas,“ řekl entomolog. Tento invazivní druh hmyzu totiž zabíjí včely. Hnízdo viselo v korunách akátu, mělo devět pater, měřilo asi 75 centimetrů a vážilo osm kilogramů.
Ze stromu ho v pondělí sejmuli hasiči, kteří hmyz předtím otrávili plynem, a předali právě odborníkům z muzea. „Jsme za tento postup rádi. Jedná se o první výskyt sršní asijských v České republice, takže jde o cenné informace. Uvnitř byly desítky královen, ale jen čtyři dospělé, zbylé zůstaly nevylíhnuté v buňkách. A dělnice nejsou schopné přezimovat,“ vysvětlil Walter.
Podle něj je nepravděpodobné, že by před zásahem hasičů jiné dospělé královny vylétly a příští rok založily nová hnízda.
Evropská populace z jediné královny
Výzkum ještě nekončí. Entomologové některé sršně podrobí genetické analýze. „To je teprve v začátku, nicméně chceme získat co nejvíce informací. Celá evropská populace vznikla z jediné královny, která se dostala do Francie,“ zmínil s tím, že hnízdo zůstane v muzejních sbírkách a návštěvníci si ho v budoucnu budou moci prohlédnout.
Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR doplnil, že lokalitu na Skvrňanech budou nadále sledovat. Pokud by lidé tento invazivní druh hmyzu zahlédli, ať kontaktují agenturu na mail invaznidruhy@nature.cz, pošlou fotografii a krátký popis.