Článek
„Tyto varianty nejsou průchozí. Hledáme jiná dostatečně důstojná místa připomínající sira Nicolase,” uvedl historik a předseda magistrátní místopisné komise Václav Ledvinka.
Ve hře je mimo jiné někdejší seřadiště transportů u nádraží v Bubnech. O konkrétních návrzích bude jasno do dvou měsíců.
Winton, zachránce 669 československých, převážně židovských dětí, zemřel letos na začátku července ve věku 106 let. Téměř okamžitě se začaly objevovat návrhy na pojmenování některého z míst Prahy po tomto hrdinovi. Nejčastěji se ozývaly hlasy na podporu přejmenování Hlavního nádraží, z něhož před 76 lety odjížděly vlaky s československými dětmi.
„S takovým návrhem bychom určitě neuspěli. Navíc přednost by v tomto případě měl jistě návrat původního názvu Wilsonovo nádraží,” tvrdí historik.
Objevila se i další místa a ulice, která by mohla jméno hrdiny nést. „Nešlo ale o dostatečně důstojné a významné lokality, spíš o menší ulice,” řekl Ledvinka.
Možností by podle něho mohl být prostor před nádražím v Bubnech, které připomíná temnou minulost evropských dějin. Rozlehlá lokalita ale zatím na svůj rozvoj čeká. "Místo je zbídačené a zchátralé," podotkl Ledvinka. Komise proto pokračuje v hledání dalších míst.
Sira Nicholase zatím připomíná socha na prvním nástupišti Hlavního nádraží. Praha 6 chce po něm pojmenovat malé náměstí.
V letech 1938 a 1939 Winton v Československu organizoval odjezdy židovských dětí do Británie, obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. Před 76 lety, 1. července 1939, odjel z Prahy vlak s největším počtem dětí. Do bezpečí jich podle BBC tehdy zamířilo 241.