Hlavní obsah

Hladovkáři před Úřadem vlády nabídli kompromis. Fiala ho odmítl

Signatáři Charty 77 Jiří Gruntorád a John Bok, kteří drží hladovku před Úřadem vlády, nabídli premiérovi Petru Fialovi (ODS) kompromis. Chtějí, aby vláda zrušila usnesení, kterým se přihlásila k tradicím Charty 77. To předseda vlády odmítl, potvrdil Novinkám. Hladovkáři tak dál požadují konec ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Foto: Dáša Šamanová, Novinky

Signatář Charty 77 John Bok drží před Úřadem vlády hladovku od soboty 18. listopadu, kdy se přidal k Jiřímu Gruntorádovi

Článek

Jedenasedmdesátiletý Gruntorád zahájil hladovku před Úřadem vlády v pátek 17. listopadu. Osmasedmdesátiletý Bok se k němu přidal v sobotu.

Hladoví kvůli tomu, že vláda neřešila problém nízkých penzí lidí, kteří se aktivně vymezovali vůči komunistickému režimu. Také se domáhají odchodu Jurečky z vlády.

Premiér Fiala se s oběma hladovkáři v úterý odpoledne sešel. „Byl jsem s Jirkou u pana premiéra. Když odmítl, že by Marian Jurečka opustil vládu, Jirka navrhl kompromis. Vláda loni vydala usnesení, kde se přihlašujete k odkazu Charty 77,“ popisoval Novinkám Bok ve čtvrtek dopoledne.

„Z pozice posledního strážce odkazu Charty 77 jim navrhl, ať vláda vydá nové usnesení, kde se nebude hlásit k odkazu Charty, a že si může Jurečku nechat. Je to kompromis, který politici dělají každý den,“ dodal Bok.

„Mají možnost z toho vycouvat a my ukončíme hladovku. Přisvojili si něco svévolně bez souhlasu strážce odkazu Charty, kterým je Jirka Gruntorád. Bylo by fajn, kdyby to dodržovali, ale nedodržují a chrání Jurečku, který se zachoval odporně,“ zdůraznil Bok.

Podobně mluvil i pro Aktuálně.cz Gruntorád. „Hladovku ukončím, pokud vláda zruší usnesení, kterým se přihlásila k tradicím Charty 77,“ představil svůj kompromis. Dodal, že ze svých požadavků nehodlá ustoupit a je připravený „vydržet až do hořkého konce“.

Foto: Novinky

Jiří Gruntorád

Fiala: Je to v rozporu s mým svědomím

Že požadavek odmítl, Fiala Novinkám potvrdil. „Pan Gruntorád žádá dvě věci. Aby odstoupil Marian Jurečka a aby vláda řekla, že se nehlásí k odkazu Charty 77 a neuznává její význam tak, jak je to formulováno v usnesení,“ kýval ve čtvrtek premiér.

Zdůraznil, že on takový návrh ale nevznese. „Nemohu ho vznést, protože pan Gruntorád po mně chce, abych udělal něco, co je v rozporu s mým svědomím a s hodnotami, o které celý život usiluji,“ řekl důrazně.

„Já se skláním s úctou před Chartou 77, tím, co znamenala v české historii, a jsem rád, že celá moje vláda stojí za těmito hodnotami a odkazem. A nebudeme se ho vzdávat, nemůžeme,“ doplnil.

Tvrdí, že kabinet splnil všechny původní požadavky, se kterými Gruntorád do hladovky šel.

„Tedy aby se narovnaly podmínky z hlediska penzí a důstojného stáří pro případy, kde z nějakého důvodu věci dobře nefungovaly. Tento požadavek jsme vzali naprosto vážně a vláda ve středu jednomyslně přijala usnesení, že tuto věc vyřešíme,“ uvedl Fiala.

Podle něj jde do jisté míry o systémové řešení. „Ale také o určitou citlivost úřadů a těch, kteří se s lidmi postiženými minulým režimem setkávají, aby projevili určitou empatii a vstřícnost a snažili se ty věci řešit,“ podotkl.

Zároveň premiér uvedl, že je připraven odstranit problémy tam, kde jsou. Ale aby přistoupil ke kroku, který je v rozporu s jeho svědomím, odmítá.

„Nikdo to po mně nemůže chtít, ani pan Gruntorád, kterého si mimořádně vážím,“ řekl Fiala. Zároveň Gruntoráda i Boka vyzval, aby hladovku ukončili.

Proč chtějí konec Jurečky?

K tradicím Charty 77 se vláda přihlásila měsíc po vstupu do Strakovy akademie. Usnesení z ledna 2022 připomíná 45. výročí zveřejnění prohlášení Charty 77. Kabinet se v něm přihlásil „k tradicím dlouholetého zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva a o demokracii“.

„Vláda si váží všech obětí represí souvisejících s Chartou 77 i dalšími tehdejšími nezávislými iniciativami a všech, kteří se na jejich činnosti podíleli,“ stojí v usnesení.

To ale podle hladovkářů Jurečka nedodržuje. Disidenti si totiž mohou žádat o dorovnání částky do průměrné penze a při nesplnění potřebné doby pojištění o takzvané zmírnění tvrdosti zákona. Sociální správa a ministerstvo jejich případ pak posoudí.

O zmírnění žádal třeba chartista Karel „Charlie“ Soukup. Jurečka ale jeho žádost zamítl a doporučil sociální dávky. To hladovkáři kritizují.

Foto: Novinky

Hladovkáři před úřadem vlády

Hladovkáři: Vládě fandíme

Bok Novinkám zdůrazňoval, že oba hladovkáři jsou podporovateli vlády. „My jsme je volili. Chtěli bychom možná lepší, ale neměli jsme možnost vybrat si z něčeho lepšího. Nechceme dehonestovat vládu ani ji poškozovat, ona se poškozuje sama“ popsal.

„Vládě fandím, ale odejdu až s Jurečkou,“ řekl Novinkám v úterý i Gruntorád. Zároveň přiznal, že v disidentských kruzích se uvažuje o řetězové hladovce. „Pokud by pan ministr neodstoupil, tak tady budou hladovět desítky lidí,“ připustil.

Hladovkáři před úřadem vládyVideo: Novinky

„Vydržel jsem hladovět 36 dnů“

Bok a Gruntorád stanují už skoro týden přímo před Úřadem vlády, tedy i za zábranami, které hlídají policisté. Podle jednoho z policistů to mají povolené, obyčejní lidé za nimi ale chodit nemohou. Povídají si s nimi tedy přes postavené barikády.

Úřad vlády jim zároveň poskytl toaletu a do jedné z místností se mohou chodit zahřát. Lidé jim nosí termosky s teplým čajem a další různé vychytávky.

Během půl hodiny, kterou tam redaktorka Novinek strávila, za nimi přišlo více než deset lidí, kteří se ptali, čím mohou pomoci.

Bok si jednomu z nich řekl o teplou čepici. „V noci mi je zima na hlavu,“ přiznal. Zároveň se ale chlubil hřejivými polštářky, které dostal od dalších podporovatelů. V noci si je dal do spacáku a do rukavic, aby mu bylo teplo.

Foto: Novinky

Hladovkáři před úřadem vlády

„Přinesla jsem lůj na popraskané rty,“ popsala jedna z žen. Další přinesla sladký čaj a nakrájené jablko. Obojí Bok ale odmítl. Čaj pije neslazený kvůli zdraví a jablko kvůli hladovce nemůže.

„Jednou jsem ji držel i 36 dnů, ale to jsem byl mladší. Byla to moje nejdelší hladovka,“ popisoval Novinkám ve čtvrtek dopoledne. S lidmi se bavil sám, protože Gruntorád spal.

„Máme dohodu, že ho nemohu do 12 v poledne budit,“ vysvětloval Bok. Gruntorád má podle něj tvrdý spánek a nevzbudí ho ani okolní ruch. Zároveň upozorňoval, že spánek je pro ně důležitý, protože z něj čerpají energii.

Zdraví jim prý zatím slouží. „Mám prášky na srdíčko. Moje žena říká, že jsou to prášky proti smrti. A do vody si dáváme magnesium, abychom měli vitaminy a minerály,“ vysvětloval, jak se udržují v kondici.

Výběr článků

Načítám