Článek
„Jsem rád, že ministerstvo životního prostředí má plnohodnotné vedení. Ministerstvo je velmi důležité, Česká republika nyní prochází energetickou transformací,“ řekl na úvod Fiala.
Doplnil, že Česko nyní prochází i energetickou krizí. „Ministerstvo se zapojuje do našeho Deštníku proti drahotě. Lidé mohou čerpat peníze na zateplení fasády či například dveří,“ oznámil.
Zmínil také, že resort pod Hladíkovým vedením připraví ústavní zákon o ochraně vody.
Hladík, který dosud působil na ministerstvu jako náměstek, po svém uvedení do úřadu uvedl, že funkci přijal s pokorou. „Chránit přírodu není volbou, je to naše společenská odpovědnost. Ministerstvo pracuje každý den, abychom takto činili,“ řekl.
Za klíčovou označil pomoc obcím a městům s komunitní energetikou.
Policie zasahovala v jeho kanceláři
Fiala navrhl Hladíkovo jmenování na konci loňského roku, předchozí prezident Miloš Zeman to však odmítl. Pověření vést ministerstvo měl od začátku listopadu vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Pavel začal úřadovat, jmenoval Hladíka ministrem. Výhrady byly prázdné, vzkázal
Lidovci navrhli Hladíka poté, co Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) loni v říjnu oznámila, že opustí vládu ze zdravotních důvodů. U jeho nominace setrvala KDU-ČSL i poté, co policie v kauze přidělování městských bytů v Brně zasahovala i v Hladíkově kanceláři.
Fiala s návrhem čekal do konce minulého roku s ohledem na možný posun v kauze, policie však Hladíka z ničeho neobvinila.
„Jsem rád, že hned po inauguraci mohu učinit první pracovní krok a jmenovat nového ministra životního prostředí. Mohu tím ukončit dlouhé období dohadů a výhrad. A jsem rád, že i z toho, co jsem měl možnost si zjistit, tak byly prázdné,“ uvedl Pavel.
Jmenování Hladíka byl Pavlův první oficiální krok v prezidentské funkci, slib totiž složil teprve ve čtvrtek.