Článek
Stehlík řekl, že na konci roku na odboru pro válečné veterány, který vedl od roku 2014, končí. „Neprodlužují mi závazek. Toto místo se zcivilňuje, mohu se přihlásit do výběrového řízení, ale velice vážně zvažuji, že to nejspíše neudělám,” řekl.
Svůj postoj zdůvodnil přesvědčením, že v čele odboru by měl stát voják. Civilista bude mít podle něj mnohem těžší pozici při jednání s partnery z jiných zemí, například Ruska, kde tyto posty zastávají vojáci, ale i s vojáky v Česku, protože je nedokáže přesvědčit, že „je jedním z nich”.
Pejšek potvrdil, že Stehlíkovi ke konci roku končí stávající vojenský závazek. „Prodloužení mu bude nabídnuto, pokud se nalezne adekvátní vojenská pozice v rámci resortu. Na současné pozici nemůže jako voják pokračovat, protože v návrhu nové systemizace je i návrat k civilní tabulce ředitele odboru pro válečné veterány, jak tomu bylo v minulosti,” uvedl mluvčí.
Možné neshody na ministerstvu
Pejšek dodal, že na ministerstvu obrany dlouhodobě dochází ke snižování tabulkových míst a ke zcivilňování vojenských pozic. „Pokud nebude pokračovat jako voják na jiné pozici a odejde z armády do civilu, podle vlastního uvážení se může hlásit do výběrových řízení jako kdokoliv jiný,” dodal.
Týdeník Euro s odkazem na vysoce postaveného úředníka z ministerské sekce správy a řízení organizací dnes uvedl, že Stehlíkův konec je zřejmě i důsledkem dlouhodobě vyhrocené situace ve veteránském odboru.
Souhlas. Požádám ministra @metnarl, aby toto nerozumné rozhodnutí změnil. https://t.co/dqjkBIV8ZV
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 9, 2019
V sobotu se ke Stehlíkově možnému odchodu vyjádřil i premiér Babiš, který hodlá přesvědčit ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), aby „nerozumné rozhodnutí”, jímž míní fakt, že by armáda kvůli systemizaci přišla o uznávaného odborníka, změnil.