Článek
Ve více než stovce balíků se ukrývají především předměty každodenní potřeby, které mohly mít pro rodinu v poválečné době daleko větší cenu než inflací znehodnocené peníze.
„Pokud já vím, tak takhle ucelený sudetský poklad byl vůbec poprvé v historii dán muzejní instituci k dispozici,“ řekl Václav Houfek, ředitel ústeckého muzea.
Historici začali s rozbalováním, focením a dokumentováním předmětů krátce po poledni. Objevovali kabáty, kožichy, váhy, motouzy, klobouky, deštníky, ramínka na šaty, sady knoflíků, které pochází zřejmě z továren v Libouchci.
„Ty by v době hyperinflace, která mohla po válce přijít, mohly posloužit i jako platidlo. Ti lidé se chovali racionálně v tom, že se snažili zabezpečit své potřeby každodenního života. Zkušenosti v rodinách byly se situací, která proběhla dvě desetiletí předtím. Většina lidí střední a starší generace měla zkušenosti s bídou první světové války a s poválečnou nouzí,“ uvedl Houfek. Věci podle něj pro ně měly smysl minimálně jako připravený materiál pro směnu za něco užitečnějšího.
Podle Houfka bude rozbalování krabic trvat několik dnů i týdnů. Po zadokumentování budou předměty očištěny a konzervovány. Nalezené věci by měly patřit podle Houfka zřejmě státu.
„U nás budou věci deponovány do té doby, dokud nebude přesně určený vlastník a dokud s vlastníkem neuzavře naše muzeum nějakou dohodu. To, že to u nás zůstane v nějaké správě nebo že to vlastníkovi vydáme,“ dodal ředitel.