Článek
Herec a diplomat Martin Stropnický, emeritní rektor brněnské univerzity Jiří Zlatuška a novinář a spisovatel Martin Komárek by se měli stát lídry kandidátek. Společně s Babišem se také stali tvářemi billboardové kampaně, která zaplavila zemi. 700 billboardů podle šéfa kampaně Petra Topinky je zatím pouhá předehra, která se snaží hnutí Ano 2011 dostat do povědomí lidí, před samotnou kampaní.
Překonali nedůvěru
Všichni tři - Stropnický, Zlatuška i Komárek - přiznávají, že nejprve se na miliardáře slovenského původu a majitele Agrofertu dívali s nedůvěrou, ale posléze podlehli jeho kouzlu a nechali se přesvědčit k tomu, aby svou osobnostní pomohli jeho hnutí.
„Na to kolik vydělal peněz, je překvapivě skromný a slušný,“ řekl Komárek. Stropnický přidal, že se rozhodoval několik měsíců, protože měl řadu pochybností. „Na schůzku s ním jsem šel s nedůvěrou, ale pak jsem zjistil, že za stolem sedí normální člověk,“ uvedl.
Největší obavy měl, z toho, jak bude hnutí financováno, a jestli nebudou muset prodávat svůj politický vliv. Přesvědčilo ho, že Babiš se sponzorováním hnutí nemá žádný problém, protože je finančně nezávislý. „Zásadní pro mě bylo, že v budoucnosti nebudeme muset scházet z developery a slibovat jim pozemky,“ uvedl Stropnický.
Stropnickému připomíná Baťu
Hnutí získalo od sponzorů 58 miliónů, z toho od Babiše a jeho firem 52 miliónů korun. Podle Stropnického Babiš připomíná Baťu, který určitě nebyl socialista, ale dokázal pomoc i slabším. „Velkokapitál může být prostředkem, nikoli cílem,“ podotkl.
Přirovnání k Věcem veřejným a jejich „superguru“ Vítu Bártovi Babišovi lidé odmítají. Zlatuška, kterého oslovila až také „osobní zkušenost s Babišem“ nezískal pocit, že by se šéf hnutí „stavěl do pozice vnitřního diktátora“.
Místopředsedkyně hnutí Věra Jourová, bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj - která byla křivě obviněna za přijímání úplatku a stát se jí za to musel omluvit - věří že hnutí nebude výtahem pro příživníky.
„Mám citlivý nos na politická svinstva a nemám pocit, že jsme další partičkou, která bude spásat erár,“ uvedla. Hnutí podle ní má 850 členů. Nejdříve se do Ano 2011 hlásili nespokojení s vládou a poměry. „Ti, co přišli s vidlemi a chtěli jít do Strakovky to vykydat, odcházejí, protože přišli na to, že politika je běh na dlouhou trať,“ podotkla.