Článek
Ve chvíli, kdy se přetrhlo tažné lano v horní části lanovky a protijedoucí kabina se zřítila k zemi, zatáhl Kysela ve spodní kabině lanovky za brzdu.
Kabina ještě setrvačností ujela 105 metrů směrem ke spodní stanici lanovky, než se zcela zastavila. I po okamžicích hrůzy se průvodčí zachoval příkladně, pomáhal s evakuací a kabinu lanovky opustil až jako poslední.
Havárie na Ještědu tak měla pouze jedinou oběť, šestatřicetiletého Kyselova kolegu, který sám cestoval v kabině, jež se zřítila k zemi.
Radka Kyselu za jeho čin ve čtvrtek ocenil medailí IZS I. stupně hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) a obdobné ocenění mu udělil i šéf libereckých profesionálních hasičů.
Zkontrolujte lana a pošlete termíny oprav, vyzval úřad vlekaře po tragédii na Ještědu
„Ve chvíli, kdy šlo o lidské životy, se zachoval tak, jak se zachovat měl. Prokázal i rozhodnost, protože jeho zaváhání by možná znamenalo ještě větší tragédii, než ke které tam došlo,“ řekl o průvodčím hejtman Půta.
„V situaci, kdy se stane něco, co nepředpokládáte, že by se mohlo stát, a přetržení lana na lanovce je mimořádná událost, tak ukázal, že je člověkem na svém místě. A vděk, který medailí projevujeme, alespoň trochu kompenzuje okamžiky, které v lanovce prožil,“ dodal.
Sám Kysela o svém činu s novináři mluvit nechtěl. Už v pátek ho ocení také generální ředitel Českých drah Ivan Bednařík, který přijede osobně poděkovat na Ještěd.
Mohla to být teoreticky i sabotáž, říká o havárii na Ještědu šéf asociace lanovek
Vyšetřování havárie lanovky nadále pokračuje. Lanovka je mimo provoz a zřejmě to tak zůstane několik měsíců.
„Je potřeba počkat na výsledky vyšetřování. Očekávám, že dostaneme nějaké vysvětlení a že budou nápravná opatření, aby lidé, kteří lanovku používají, znovu získali jistotu, že ji mohou využívat,“ doufá Martin Půta.