Hlavní obsah

Hejtman Bělica podal trestní oznámení na huť Liberty Ostrava kvůli ohrožení životního prostředí

Ostrava

Trestní oznámení na představenstvo zadlužené huti Liberty Ostrava podal už před časem moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO). Důvodem je možné ohrožení životního prostředí. Bělica to ve čtvrtek sdělil novinářům.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Liberty Ostrava

Článek

Hejtman uvedl, že trestní oznámení podal už před zářijovými krajskými volbami. „Nepovažoval jsem ale za vhodné o tom před volbami mluvit, abych společnost nepoškozoval,“ vysvětlil, proč se o tom zmínil až nyní, při opětovném rozjetí výroby na rourovně.

Bělica současně upřesnil, že trestní oznámení se týkalo úniku odpadních vod. „Podle mých informací to ohrožení nyní není bezprostřední. Situace se řeší a věřím, že to dopadne dobře,“ řekl a dodal, že krajský úřad nakládání s odpadními vodami v areálu huti monitoruje.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Josef Bělica (ANO)

Problematické jsou kontaminované vody pod uzavřenou koksovnou. Její provoz huť definitivně zastavila v srpnu. „To byla fáze jedna, ta nejnebezpečnější část, kdy musíme vyevakuovat všechny plyny z potrubí, odpojit baterii, odpojit chemii a podobně,“ vysvětlil výkonný ředitel Liberty Ostrava Pavel Šedivý.

Problém podle něj nastal ve chvíli, když firma nespustila kvůli kritickému nedostatku financí druhou fázi, což je zastavení kontaminací. „Celé zařízení je znečištěno usazeninami, a i na povrchu jsou nebezpečné látky, takže při každém dešti dochází k jejich splachování do záchytných jímek, z kterých to čerpáme do tanků nebo kádí. Tady bylo potřeba okamžitě nastartovat tu druhou fázi a začít likvidovat potrubí, ze kterých to teče, i tu technologii, na které dochází k té kontaminaci. K tomu ale nedošlo z důvodu situace, ve které se nacházíme,“ nastínil výkonný ředitel huti.

Konečně se vracíme, radují se někteří zaměstnanci Liberty Ostrava. Huť obnovuje výrobu svodidel

Domácí

Pro zachytávání jedovatých vod po koksovně mají v Liberty čtyři kádě. Dvě mají 3000 kubických metrů, což je celkem 6 milionů litrů, a dvě 2000 kubíků. Dohromady tak má jejich záchytná kapacita 10 000 kubíků. „Ty větší jsou na těžce kontaminované vody s vysokým obsahem kyanidu, fenolu, naftalenu, dehtu a podobně. Ty se začaly odvážet v tomto týdnu a spolupracujeme s firmou FCC na jejím zpracování. Jednáme o technickém řešení, aby se to dalo provádět přímo v areálu koksovny a nemuseli je nikam vozit,“ popsal Šedivý s tím, že lehce kontaminované vody by měla nejprve zpracovat firemní biologická čistírna a pak by měly projít čistírnou Ostravských vodáren a kanalizací. Jenže ta je po povodni mimo provoz.

Huť by tak mohla při dodržení řady přísných podmínek vypouštět tuto vodu do řeky Lučiny. „V této chvíli ale z Liberty žádná voda neproudí. Naše záchytná kapacita je někde na 60 procentech, takže máme ještě možnosti. I tak jsme ale začali snižovat množství kontaminované vody, každý den likvidujeme zhruba 30 kubíků,“ odhadl.

Podle insolvenčního správce Šimona Petáka by jen k likvidaci všech kontaminovaných vod po koksovně bylo potřeba okolo 90 milionů korun. Ty ale Liberty nemá a Šedivý přiznal, že ani od představenstva nemá informaci, že by likvidaci jedovatých vod chtělo platit. Proto ji aktuálně hradí insolvenční správce. „Z majetkové podstaty jsou hrazeny částky na odvoz a likvidaci odpadních vod v nezbytném rozsahu. Řádově jsou to jednotky miliónů korun měsíčně,“ vyčíslil Peták.

Liberty Ostrava, patřící do skupiny Liberty Steel z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, je v úpadku od června. V insolvenčním řízení přihlásili věřitelé pohledávky za více než 23,23 miliardy korun, přezkumné řízení a schůze věřitelů se budou konat na konci listopadu.

Do problémů se huť dostala právě kvůli miliardovým dluhům. Většina jejích provozů stojí od prosince 2023, kdy firma Tameh Czech zastavila do huti dodávky energií. Valná část zaměstnanců byla od té doby doma. Výrobu oceli už podnik ukončil, díky tollingovému financování společnosti Vítkovice Machinery Trade ze skupiny CE Industries Jaroslava Strnada a polské firmy Donquixote se podařilo obnovit provoz na rourovně, válcovně plochých výrobků a středojemné válcovně. Kvůli nedostatku práce ale část zaměstnanců byla propuštěna a část odešla sama. Ještě loni měla Liberty Ostrava 6 tisíc zaměstnanců, na konci roku jich má být asi 2400.

Liberty Ostrava prodává majetek

Ekonomika

Výběr článků

Načítám