Článek
Ve Vladislavském sále je rakev umístěna na katafalku. Ještě před tím, než byla do sálu puštěna široká veřejnost, proběhlo rozloučení nejvyšších ústavních činitelů.
Podobně jako v předchozích dvou dnech, kdy byla rakev vystavena v Pražské křižovatce, i nyní stáli lidé dlouhé fronty. Odpoledne však fronty zmizely, jelikož katafalk s rakví je přístupný ze všech stran a lidé k němu nemusí přistupovat po jednom. Vladislavský sál by měl být ve středu i ve čtvrtek otevřen minimálně do 20 hodin, pokud ale bude zájem, organizátoři ponechají sál otevřen déle.
Po převozu rakve do Vladislavského sálu vystoupil s projevem prezident Václav Klaus, který připomněl, že Havel byl nejen prvním demokratickým prezidentem ČR, ale rovněž mezinárodně uznávaným symbolem boje za svobodu a demokracii.
Klaus uvedl, že teprve s odstupem času bude možno Havlovu roli ocenit. Mimo jiné dodal, že by byl nerad, kdyby Havlovou smrtí skončila určitá etapa našich dějin. Vyzval proto, aby se lidé stejně jako bývalý prezident nebáli hájit hodnoty svobody a demokracie. [celá zpráva]
Následně se sálem rozezněla státní hymna a zúčastnění se začali střídat před katafalkem, kde vzdali čest zesnulému prezidentovi.
Cesta lafety z Loretánského náměstí byla lemována vojáky, kteří vzdávali hold bývalému prezidentovi. Jeho rakev je zakryta českou státní vlajkou. V čele smutečního průvodu šli vojáci se čtyřmi desítkami historických praporů, další nesli věnce.
Když lafeta s rakví dorazila na Pražský hrad, začali lidé spontánně aplaudovat. Ozvalo se i symbolické cinkání klíčů. Potlesk sklidili i vojáci, kteří prezidenta na jeho poslední cestě doprovázeli.
Čelo ranní veřejné části průvodu šlo Karlovou ulicí a přes Karlův most. Pokračovalo přes Malostranské náměstí a Úvoz na Loretánské náměstí.
Po obou stranách Karlova mostu stály špalíry lidí, kteří při průjezdu vozu spontánně tleskali. Karlův most byl zcela zaplněn. Další masy lidí čekaly na Malostranském náměstí.
Při vojenské části průvodu byla rakev umístěna na lafetu houfnice taženou šestispřežím starokladrubských koní. Stejná lafeta posloužila již při pohřbu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Ostatky prezidenta Havla jsou umístěny ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde se s prezidentem rozloučili představitelé veřejného života a diplomaté.
V průběhu civilního smutečního průvodu byla po jeho trase omezena doprava v centru města.