Hlavní obsah

Havlíček: Rusům nevěřím. Posilujme NATO

15:37
15:37

Poslechněte si tento článek

Donald Trump byl pro svět lepší volba než předchozí administrativa, říká v rozhovoru pro Novinky první místopředseda ANO Karel Havlíček. Americký prezident má podle něj nakročeno k dosažení dohody, která ukončí válku na Ukrajině a dá jí garance k zachování míru. Rusům však Havlíček nevěří, Evropa by proto měla posilovat své spojenectví s USA v Severoatlantické alianci (NATO).

Foto: Michal Šula, Novinky

Karel Havlíček, místopředseda ANO

Článek

ANO v kampani rozdává červené kšiltovky „Silné Česko“, zjevně inspirované kšiltovkami „Make America Great Again“ (Udělejme Ameriku znovu skvělou) Donalda Trumpa. Hlásíte se k Trumpovi, i když jeho kroky šokují?

Samozřejmě, že to byla inspirace. Máme červené, bílé, modré i žluté. Není hanbou říct, že chceme silnější Česko. Chceme ho sebevědomější v oblasti ekonomiky, hospodářství i mezinárodních vztahů.

Silná Amerika, kterou chce Trump, bude i na náš úkor. Hodlá zavést 25procentní cla pro část zboží z Evropské unie, což se dotkne i českého průmyslu. Nešlápli jste v hnutí ANO s jeho podporou vedle? Nezačne kvůli němu ve světě obchodní válka?

Trump byl určitě lepší volba pro svět než levicově-demokratická sestava, která byla v USA doposud. Progresivismus, papírové vize a elitářské chování lidi přestalo bavit. Zvolili si někoho, kdo je pragmatický a má racionální pohled na ekonomiku i ekologii.

To, že chce hájit zájmy USA, není žádné překvapení, bylo to patrné i z jeho prvního volebního období. Trump nastřelí cla vysoko, ale je ochoten jednat. Potřebujeme mít lídra, který je schopen mu oponovat. Pak vám garantuji, že nebudou 25procentní cla.

Chcete v Evropě lídra pro jednání s Trumpem, na druhou stranu vaše frakce Patrioti jednotu spíš narušuje, Evropskou komisi kritizujete. Neměli byste ji tedy spíš podpořit?

Nezlobte se, ale říkáte to opačně. Evropská komise poslala Patrioty do izolace. To je povýšenecké chování a elitářství. Patrioti jsou třetí největší evropská frakce. Když vznikali, tak se říkalo, že nebude mít vliv. Ale dnes? Je v ní nejsilnější strana Francie, České republiky i Rakouska, Maďarska, Nizozemska… A je pravděpodobné, že bude posilovat.

Chápu, že máme v EU koalici a opozici. Ale že se pošle opozice do sanitárního kordonu? Ačkoliv je to možný partner nové americké administrativy?

Evropská unie nikdy nebude tak kompaktní jako USA, které mají jednoho prezidenta a Kongres. V EU máte 27 různých zemí. Evropská komise nejsou politici, kteří by odpovídali za jednotlivé země, ale úředníci, co se pasovali do role věrozvěstů a chtějí rozhodovat o všem. Trump to rozpoznal. Evropa nemůže s Trumpem jednat prostřednictvím Evropské komise, ale přes lídry jednotlivých zemí.

Tím pádem to nebude jeden evropský lídr.

Je jedno, zda lídr nebo lídři. Za EU to může být italská premiérka Meloniová, může to být francouzský prezident Macron nebo maďarský Orbán. Nepochybně svou roli sehraje i britský premiér.

Proč se na svých stránkách Chceme lepší Česko ptáte voličů, co si o Trumpovi myslí? Váháte, jak se k němu postavit?

Ptáme se na desítky otázek. Komunikujeme tak s desítkami tisíc lidí, děláme si různé průzkumy. Proč bychom si platili drahé agentury, když můžeme zjistit názor lidí takto.

Trump otočil směr zahraniční politiky USA, některými prohlášeními šokoval. Ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského označil za diktátora. S tím souhlasíte?

Dívejme se na jeho výroky z pohledu, co Trump slíbil svým voličům. Plní svůj slib, že válka na Ukrajině bude rychle ukončená. Můžeme se bavit o tom, jestli cestu, kterou zvolil, považujeme za nejlepší. Pohled Američanů bude jiný než pohled Evropanů.

Zelenskyj není diktátor. Trump to řekl v nějakém návalu emocí, pak to vzal zpátky

Copak můžeme akceptovat, aby někdo prohlásil o prezidentovi napadené země, že je diktátor a strůjce války? Můžeme Trumpa nechat přepisovat dějiny?

Ne… Ale u Trumpa to není neočekávatelné. Má tento slovník. Já bych hovořil jinak, ale nejsem Donald Trump a nebudu mu radit. Jeho rétorika je jiná než naše, ale důležité je, že se snaží válku dohrát a směřuje k mírovým opatřením. Budou kolem toho obrovské emoce, jako vždy, když se domlouvá mír.

Investoval se obrovský ekonomický kapitál, umíraly statisíce lidí. Teď je potřeba emoce více nerozdmýchávat. I proto v ANO neexhibujeme na sociálních sítích a nekomentujeme, co řekl Zelenský a co Trump. Nechceme být ti, kteří se tváří, že všechno vědí a od všeho mají klíče.

Proboha, nedělejme z Ameriky nepřítele

Je Zelenskyj diktátor?

Zelenskyj není diktátor. Trump to řekl v nějakém návalu emocí, pak to vzal zpátky. Minulý pátek se rozkmotřili, tento týden už to vypadá, že dají dohodu dohromady. To je nejdůležitější. Proboha, nedělejme z Ameriky nepřítele. Teď se po 36 letech vrací narativ, že Amerika je zlá a začíná být naším ideologickým nepřítelem. To je šílené. Amerika byla, je a bude náš spojenec. Nehledě na to, kdo je tam prezident.

Platí to v oblasti bezpečnostní, potřebujeme spolupráci v NATO udržet, ale i v hospodářské. Nezahrávejme si ani na minutu s tím, že vytvoříme nové rozdělení světa, ve kterém nebude Amerika partnerem Evropy.

Ale není to spíš tak, že o udržení partnerství s Evropou nemají zájem USA? Jak si jinak vysvětlujete, že Američani bez toho, aby informovali své spojence, zastavili vojenskou pomoc Ukrajině. To může mít dopad i na civilisty.

To není o tom, že by vypovídali spojenectví s Evropou. Je to součást vyjednávání. Ano, došlo ke konfliktu mezi Zelenským a Trumpem. Nechci tomu dělat rozhodčího, všichni víme, že to nebylo šťastné. Ale teď už se dívejme dál, všichni se to snaží dávat dohromady a vztahy narovnat. Dodávky zbraní se přerušily jen pro mezidobí. Trump chce válku ukončit. O co déle bude válka trvat, o to méně budou závěry v zájmu Ukrajiny.

Měla by Ukrajina dostat garance k zachování míru od Evropy a USA? Kvůli chybějícím garancím před týdnem Zelenskyj dohodu s USA nepodepsal…

Ta dohoda je velmi dobrá. Není o tom, že by si Američané uzurpovali nerostné bohatství Ukrajiny. Chtějí mít kontrolu nad balíkem peněz, které Ukrajina získá z prodeje nerostů a budou sloužit k obnově Ukrajiny. USA chtějí, aby na obnově participovaly jejich firmy. Je to i jedna z bezpečnostních garancí. Pokud USA budou mít na Ukrajině své ekonomické zájmy, pak jakýkoliv atak či útok by znamenal atak či útok na Spojené státy. Ekonomické posílení vlivu Ameriky bude znamenat větší bezpečnost pro celou Ukrajinu.

A co vojenské mírové jednotky? Kdo by je tam měl poslat?

To je předčasné. Otázka je, jestli by to bylo pro Rusko akceptovatelné.

Přece nemůžete hranici nechat „volnou“. Věříte Putinovi, že bude mírovou dohodu respektovat?

Musí se připravit taková dohoda, aby v ní byly bezpečností záruky. Samozřejmě že nikdy nemáte nic stoprocentně garantováno. Ani potom si nedáme ruce do klína. Musí se posilovat bezpečnost v Evropě.

Ještě nespekulujme, jak dlouhá by byla linie, kdo by tam byl atd., k tomu jsme daleko.

Pro Evropu je Ukrajina číslo jedna. USA to tak nevnímají. Sledují, co se odehrává na Blízkém východě, řeší vztahy s Čínou. Nepodceňujme Trumpa. Má za sebou velmi silný tým a kompetentní administrativu. Chce oslabit Čínu, nechce, aby se s ní Rusko dalo do silného svazku. Všimněte si, že ji vyeliminoval z mírových jednání. Ještě nedávno se uvažovalo, že by se jich zúčastnila.

Věříte, že ta dohoda, o kterou Trump usiluje, bude vyhovovat Evropě i Ukrajině?

Kdyby byla jednání už před rokem, byla by ve větším souladu s našimi zájmy. Bohužel, jsme o rok dále. Evropa už nesehrává první housle, otěže převzal Trump. Při vším respektu, Evropská komise je úplně neschopná. Ale Macron a britský premiér Starmer začínají s Trumpem komunikovat racionálně. Podle mě je šance, že i díky jejich iniciativě u jednání Evropa bude.

A co nastane po mírové dohodě? Vladimír Putin by přece měl jít za válečné zločiny k mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.

Nevím, co bude s Vladimírem Putinem. Nepochybně to bude součástí mírových dohod. Bude to o kompromisech. Bude se řešit i to, co bude se zmrazeným majetkem, jak to bude s hospodářskou spoluprací.

Putin je agresor. Že Trump volí jiná slova, připisuji tomu, že se snaží Putina dostat za jednací stůl

Je podle vás Putin válečný zločinec?

Putin je agresor, jednoznačně. Způsob, jakým napadl Ukrajinu, je něco neospravedlnitelného. Ukrajina není nepopsaný list papíru, byla to země protknutá korupcí, mohla udělat více pro to, aby válce zabránila. Ale to neospravedlňuje Putina k tomu, co udělal, bylo to brutální, neodpustitelné. Putin je agresor. Že Trump volí jiná slova, připisuji tomu, že se snaží Putina dostat za jednací stůl. Kdyby se stavěl do role bijce, tak se mír neuzavře.

Ale jak se můžeme vypořádat s tím, aby za zločiny nikdo nebyl potrestaný? Vzpomeňme na Buču, Mariupol…

Já s vámi souhlasím. Ale netuším, k čemu to bude směřovat. Zásadní je, aby se vyhlásilo aspoň krátkodobé příměří a v mezičase jednat. Už před rokem jsme začali upozorňovat, že čím déle válka potrvá, tím horší to bude a Rusové postoupí.

Neměla Evropa Ukrajině dodat všechno, co potřebuje, aby Rusové nepostupovali?

To byl argument proti nám. Já mu rozuměl, i když jsem nebyl přesvědčen, že to dobře dopadne, protože Rusové přešli na válečnou ekonomiku a mají větší armádu. A ono to dobře nedopadlo.

Ale nedopadlo to možná i kvůli laxní Evropě.

I Amerika váhala. To není nelogické. Za tři roky války se změnily vládnoucí strany, lidé jsou unavenější, ekonomicky se jich to dotýká, vnímají ten zmar. Je to přirozená únava. Co budeme dělat za rok, až Rusové zase postoupí na Ukrajině o kus dál? Bude to horší a horší, další desítky tisíc mrtvých. Musí to skončit.

Máme NATO. Ani na minutu neuvažujme o tom, že bychom ho destruovali. Posilujme ho

Rusové by chtěli vrátit stav ve světě do roku 1997, kdy Česko nebylo součástí NATO. Pořád nás pokládají za svou sféru vlivu. Máte z toho obavy?

Já Rusům nevěřím, ale nepřeceňoval bych je. I je ta válka bolí. Nemysleme si, že mají nabito na to dobýt celý svět. Máme NATO. Ani na minutu neuvažujme o tom, že bychom ho destruovali. Posilujme ho.

Ale na obranu přidávat peníze vaše ANO nechce. Trump prohlásil, že by země NATO měly směřovat k pěti procentům HDP. Vláda Petra Fialy chce v následujících letech dosáhnout tří procent. Vám se to nelíbí.

Nesmí to být hon za procenty. Že vynakládáme více peněz na zbrojení, neznamená nutně, že adekvátně dodáváme o to více zbraní, munice atd. Nákupy musíme soutěžit efektivně, tak, abychom dodali, co potřebujeme. Hlavně se podívejme, jakou máme armádu. Primární je posílit počet vojáků.

Když se to podaří, jste ochotni zvyšovat výdaje na obranu?

Nejdřív se zaměřme na to utratit ta dvě procenta HDP. Máme s tím problém. Vládě se to nepodařilo ani v loňském roce, výdaje byly asi 1,99 procenta HDP. V minulém roce si musela pomoci tím, že zaplatila neplánované zálohy na F-35. Samozřejmě že chceme posilovat bezpečnost České republiky, vnější i vnitřní.

Výdaje na obranu ale dávají signál spojencům, že se na nás mohou spolehnout.

Mohou se na nás spolehnout. Hnutí ANO chce dávat dvě procenta HDP na armádu. Až je utratíme, tak se bavme, jak dále posílit bezpečnost. Ale na rozdíl od této vlády jsme zakázky férově a transparentně soutěžili. Nedělo se to, co teď, že všechno mají v režimu tajné.

Ale zřejmě kvůli válce, ne? Neměli bychom přece nepřátelskému Rusku hlásit, co kupujeme.

To je jejich argument, který nepřijímám. Kupují drony v režimu tajné, aby si přihrávali kšefty. Není to transparentní a není tam adekvátní participace českého průmyslu. Politici celé Evropy jsou pod obrovským tlakem zbrojařských lobbistů.

Co si myslíte o koalici ochotných, k jejímuž vytvoření dalo základy setkání evropských lídrů v Londýně?

Máme NATO. Nevytvářejme paralelní struktury. Důležité je posilovat NATO a vztahy s USA.

Ale pravá ruka Trumpa Elon Musk by chtěl USA vyvést z NATO… Pak by se koalice ochotných hodila, ne?

Zapomeňme na to, že by nahradila NATO. To je nesmysl na kvadrát. Všichni musíme udělat všechno pro to, aby NATO zůstalo. Musk něco řekne, ale za 14 dní může mluvit jinak. Vlády se střídají, ale NATO tu máme od roku 1949.

Pokud by do této koalice vláda Petra Fialy vstoupila, vy byste z ní zase vystoupili?

Nevím, co by to bylo, tak to nechci hodnotit. Trump vždy něco řekne a Evropa na to reaguje setkáním. Jednou v Paříži, potom v Londýně. Chybou je, že tam přijedou jen vybraní lídři. To je principiálně špatně. Jestli chceme udržet jednotu, tak musí jet z Evropy všichni.

Měli by v Česku ukrajinští uprchlíci zůstat i po válce?

Pokud by tu chtěli zůstat, tak by měli pracovat, odvádět daně a nečerpat speciální benefity. Ukrajinci tu přece byli i před válkou.

A co až se začnou spojovat rodiny a za ženami do Česka přijdou jejich muži z války?

To je samozřejmě obrovská hrozba, to říká i BIS. Měli bychom udělat vše pro to, aby ti veteráni na Ukrajině zůstali a budovali novou Ukrajinu.

Výběr článků

Načítám