Hlavní obsah

Havlíček je proti odvetným opatřením. Dopad cel na Česko bude podle něj minimální

7:58
7:58

Poslechněte si tento článek

Krok amerického prezidenta Donalda Trumpa zvýšit cla na zboží z EU jeho podporovatelé z řad českých politiků z ANO, SPD, Motoristů a ODS spíš omlouvají. Trump podle nich reaguje na evropská cla, která jsou vyšší než ta americká. Místopředseda ANO Karel Havlíček nechce, aby Evropská unie činila odvetná opatření. Vyšší cla nebudou mít podle něj dopad na české domácnosti. Podle europoslance ODS Alexandra Vondry udělal Trump chybu a Unie by měla uvalit daně na sociální sítě, třeba i na X Elona Muska.

Havlíček je proti odvetným opatřením. Dopad cel na Česko bude podle něj minimálníVideo: Novinky

Článek

„Lze očekávat, že přímý dopad na české podniky bude minimální. Nepřímý dopad bude záviset na našich obchodních partnerech v Evropské unii,“ prohlásil Havlíček.

„Co se týká našich domácností a spotřebitelů, tak v tuto chvíli to pro ně neznamená nic zásadního. Žádný přímý dopad nebude na naše domácnosti. Pokud by došlo k tomu, že se zavedou odvetná opatření, pak je to něco jiného,“ dodal.

Domnívá se, že pokud se kvůli vyšším clům začnou automobily do USA méně z Evropy vyvážet, mohou se ceny evropských vozů pro domácí spotřebitele snížit.

„Nedoporučujeme odvetná opatření. Kloníme se k názoru Velké Británie jednat s rozvahou. Nepomůže ukřivděnost a ukvapenost,“ zdůraznil Havlíček.

Evropská unie je podle něj přehnaně protekcionistická a sama měla na zboží z USA vysoká cla. „Evropská komise měla očekávat, že to přijde, nemělo se to nechávat dojít do této situace,“ dodal s tím, že Evropská komise by měla mezi sebou vybrat vyjednavače a o nových podmínkách s americkou administrativou jednat.

„Snižme cla na auta z USA“

Havlíček přiznal, že americkým uvalením cel na zboží z Číny se může stát, že se země začne více orientovat na evropský trh, a může tak ohrozit konkurenceschopnost tuzemských firem. Protireakce Evropské unie by však podle něj roztočila spirálu zvyšování cen. „Proto se nesmíme nechat vyprovokovat. Racionálně jednat, důrazně vyjednávat, hledat řešení,“ dodal.

Unie by se podle něj neměla tvářit ukřivděně, místo toho by měla jednat s USA o snížení sazeb na americká auta. „Automobilový průmysl v EU by to neohrozilo, kdyby se snížily sazby pro americká vozidla,“ dodal.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová vnímá Trumpův krok jako hrozbu celní války, která však přišla „po sérii amerických kroků s pozitivním dopadem na českou ekonomiku“. Tím byl podle ní ústup od zelených regulací nebo posun v jednání o ukončení války. „EU by tento krok měla vzít jako příležitost k úplnému odstranění celních bariér a za každou cenu obchodní válce zabránit,“ sdělila Novinkám.

„Na tahu jsou nyní především předsedové všech vlád zemí EU, kteří mají bohužel už několik týdnů zpoždění,“ dodala.

Turek: Svět dostává facku

Europoslanec Motoristů Filip Turek vidí situaci podobně. „Osobně jsem proti protekcionismu, ale bohužel svět dostává facku, kterou si zaslouží,“ řekl Novinkám.

Unie podle něj dlouhodobě dotuje nákupy z Číny. „Do toho vyvážíme do USA mnohem větší objem zboží, než importujeme z USA, což je další hlavní argument Donalda Trumpa. Velké německé automobilky dávno vyrábějí v USA vysoké modelové řady, pokud zavedeme obdobná opatření proti USA, zdražíme některá ‚německá‘ SUV právě nám, navíc obchodní válku v našem polosocialismu nemáme šanci vyhrát,“ dodal Turek.

Domnívá se, že „obchodní válku“ nastartovala Unie přeregulovaností. „Konkrétně na auta jsme měli vůči USA čtyřnásobná cla než oni vůči nám. Můžeme být rádi, že nám to vrátili ‚pouze‘ dvouapůlnásobkem,“ dodal.

Podle předsedy Motoristů Petra Macinky není na místě hysterie. „Dopad nově vyhlášené celní politiky USA na české společnosti bude minimální, neboť drtivá většina našeho exportu míří do zemí EU, která je bezcelní zónou, zatímco český export do USA je marginální. Nestrašme se proto propouštěním. To jistě nastane, ale spíše v důsledku zavádění nesmyslných zelených politik EU, nikoli kvůli nové celní politice USA,“ řekl Novinkám.

Skopeček by Trumpa nekritizoval

Trumpa se zastal i ekonomický expert ODS a místopředseda Sněmovny Jan Skopeček. „Je licoměrné kritizovat za uvalení cel jen Trumpa. Řada zemí uvalovala na USA dlouhodobě vyšší cla, než tomu bylo opačným směrem. Proces deglobalizace začal dávno před návratem Trumpa do úřadu. Mnoho let v řadě rostou překážky mezinárodního obchodu zejména netarifního charakteru. Jsou na to data,“ napsal na síti X ekonomický expert ODS a místopředseda Sněmovny Jan Skopeček, který Trumpa před americkými volbami podporoval.

„Rovněž EU brání svůj trh širokou paletou technických, veterinárních a dalších norem. Její letité oddalování obchodní dohody se zeměmi v rámci MERCOSUR byl čistý protekcionismus se snahou bránit evropské farmáře,“ dodal s tím, že volný mezinárodní trh má v dnešní době mnoho nepřátel, což není dobře. „Kéž by cla ze strany Trumpa vedla k jednání a nakonec je snížily či zrušily všechny strany navzájem,“ uzavřel.

Podobně se k situaci postavil předseda SPD Tomio Okamura. „Cla uvalená na zboží z USA jsou ze strany EU vyšší než cla na zboží z EU v USA a bohužel se v nové situaci ukázala totální vyjednávací neschopnost EU. Zatímco Británie si dojednala plně reciproční rovné a spravedlivé vzájemné clo pouhých 10 procent, tak vedení EU zcela selhalo,“ napsal Novinkám. Citoval přitom údaj z Trumpovy nejasné tabulky údajných cel uplatňovaných vůči USA ostatními zeměmi.

„Jelikož EU ve skutečnosti cla snižovat nechce, protože podle pravidel EU jsou cla příjmem EU, nikoli členských států, a EU potřebuje financovat svůj byrokratický moloch a nesmyslný Green Deal, což je naše smůla,“ dodal.

Vondra: Uvalme daně na Muskův X

Europoslanec ODS Alexandr Vondra, který Trumpa i po volbách pokládal za lepší volbu pro svět než jeho soupeřku v prezidentském klání Kamalu Harrisovou, rozpoutání celní války zkritizoval. „Ze strany USA je to jednostranný hloupý krok, který nakonec poškodí všechny,“ napsal Novinkám.

Evropská unie podle něj nyní musí reagovat, celní válku by však eskalovat neměla. „Protože na to pak doplatíme víc my. Naopak by měla udeřit tam, kde mají Spojené státy nefér výhodu - ve službách. Velké technologické firmy, které provozují IT služby a sociální sítě v EU, neplatí skoro žádné daně. Mají tu pohádkové zisky, zatímco sociální náklady neseme my. Zároveň mohutně Trumpa sponzorují. Tak udělejme v EU dohodu a uvalme na ně daně,“ napsal Novinkám.

„Není přece fér, aby tu každý živnostník platil daně, zatímco Musk a spol. tu neplatí skoro nic. Tady jsme ‚v právu‘ zase my,“ uzavřel Vondra.

Výběr článků

Načítám