Článek
"Nynější krize v Barmě se připravovala dlouhé roky, a přesto je velká většina zemí zjevně vývojem událostí překvapena a nemá tušení, co dělat," uvedl Havel v listu.
Podle něj se stále na konferencích debatuje o lidských právech, když je ale potřeba je opravdu bránit, státy tápou. "Jak je potom možné, že mezinárodní společenství není schopno účinné reakce, která by zabránila vojenským vládcům Barmy, aby stupňovali násilí proti buddhistickým chrámům?"
Společenství OSN stále řeší svou reformu a stále není akceschopné a jeho členové jen přihlížejí, jak jsou lidé v Barmě či v súdánském Darfúru ponecháváni svému osudu.
Připomněl , že současní světoví diktátoři dobře vědí, jak mají na neschopnost zemí reagovat. "Co jiného to pro ně může znamenat než úplné potvrzení statu quo a možnosti pokračovat beztrestně v dosavadním počínání?"
Havel v závěru varoval, že bez mezinárodní podpory mohou být mniši v Barmě i celá země rychle vržena o desítky let zpátky.
V Barmě zemřelo už devět lidí
Barma se už několik dní potýká s demonstracemi mnichů proti tamní vládní juntě. Ta v pátek vyhlásila zákaz vstupu k pěti hlavním buddhistickým klášterům v zemi. Chce tak lidem znemožnit, aby se u nich shromažďovali k dalším protivládním demonstracím. Policie zabila při protestech už devět lidí.