Článek
Na řadu míst se technika stále nedostane, problematická je například Edmundova soutěska nebo okolí česko-německé hranice, uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.
Při hasebním útoku se hasiči dostávají do požářiště blíže k ohniskům, následně prolévají takzvanou hrabanku a popadané stromy, aby zabránili opětovnému vzniku požárů.
Letadla v Českém Švýcarsku kvůli počasí nemohou hasit
Podle Götzové zatím nelze vyloučit, že je na některých místech nadále plamenné hoření, v silně zakouřených prostorech se to podle ní špatně posuzuje.
V Hřensku a okolí zasahuje asi 750 hasičů z celé České republiky. Na noc se vystřídají, během noci budou udržovat současné pozice.
Práce podle Götzové postupují pomalu, hasiči si musí v požářišti tvořit vlastní cestu, pomocí pil například musí rozřezávat popadané stromy. Práce je velmi fyzicky náročná a hasiči se musí střídat.
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller v sobotu dodal, že zatím není jasné, kdy se budou moci do svých domovů vrátit lidé, kteří se museli evakuovat před požárem. Odhadl, že to může trvat i několik týdnů. Dočasný domov si muselo najít zhruba 200 obyvatel v oblasti.