Článek
O samotném zásahu v plzeňské části Skvrňany informovali již během pondělního odpoledne, později ukázali i videozáznam.
Hnízdo bylo ve výšce zhruba patnácti metrů. Hasiči se k obydlí hmyzu, jež tvarem vzdáleně připomínalo větší ragbyový míč, přiblížili na výsuvném žebříku. Před samotným odstraněním na hnízdo nejprve vypustili plyn.
„Použitý insekticid je běžně k dostání v drogeriích či hobbymarketech,“ zmínil mluvčí hasičů Petr Poncar s tím, že při zásahu spolupracovali i s Agenturou ochrany přírody a Západočeským muzeem.
V Česku je první potvrzený výskyt sršně asijské
„Sršně jsme zlikvidovali kontaktním insekticidem a následně jsme hnízdo odřízli i s částí větve a předali pracovníkům muzea,“ doplnil Poncar.
Komplikací pro hasiče při použití výškové techniky bylo, že se daný strom nachází ve svahu, a také, že silně pršelo. Se samotným hmyzem větší starosti neměli.
„Při našem zásahu se hmyz choval stejně jako sršeň obecná, totiž nevykazoval zvýšenou agresivitu,“ popsal mluvčí.
Hnízdo našli přírodovědci už v neděli. Dostali se k němu tak, že několik odchycených jedinců nakrmili a postupně je vypouštěli.
Sršně si totiž potravu obvykle přenášejí do hnízda, což se potvrdilo, a hmyz k němu odborníky vzápětí přivedl.
Sršně obecně jsou dravci hmyzí říše a jsou lidem i užitečné, například tím, že likvidují larvy různých hmyzích škůdců, mimo jiné much či komárů. Asijské sršně jsou ale invazivní druh, jenž útočí na včely, což se podle odborníků může neblaze projevit v místních ekosystémech.
Agresivní sršni v Brně pobodali 14 dětí
Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci vytvořili unikátní počítačový model šíření tohoto predátora, který ukázal na ohrožení včelstev zejména na západě Česka. Sršním podle všeho vyhovují teplotně a srážkově stálejší oblasti. Vědcům při mapování jejich výskytu může pomoci i veřejnost, když místo nahlásí a pošle fotografie.
Sršně útočící na včely představují ohrožení i pro člověka. Na opylování jsou totiž kriticky závislé mnohé druhy rostlin, které bez včelích opylovačů vytvoří mnohdy jen desetinu či ještě méně plodů a semen. Přírodovědci v posledních letech varují před vymíráním včelstev i vlivem znečištění životního prostředí, což by mohlo mít v přírodě fatální následky.