Článek
Nejhorší situace je ve Frýdlantském výběžku v Libereckém kraji. V severozápadní části výběžku je obec Višňová odříznuta od zbytku Frýdlantska. Podle mluvčí hasičů Lucie Pipiš zde voda stoupá rychleji, než se předpokládalo. „V některých částech obce se voda valí ulicemi, dopravu zde zajišťuje evakuační tatra,“ řekla mluvčí Novinkám.
Nejvíce výjezdů mají hasiči v Pardubickém a Moravskoslezském kraji. „Nejhůře je na tom celý ten horský pás od Frýdlantského výběžku až po Jeseníky, takže zasahujeme zejména v podhůří a v Moravskoslezském kraji. Máme aktivováno 5500 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z celkových 6500,“ sdělila Pipiš. Jednotky jsou aktuálně buď v terénu, nebo na stanicích připraveny k výjezdu.
FOTO: Frýdlantsko čeká dlouhá noc
„Stavíme protipovodňové bariéry, rozvážíme pytle s pískem, čistíme koryta řek a odstraňujeme naplaveniny,“ popisuje hlavní náplň práce hasičů mluvčí.
Pokud nemusíte, nevyjíždějte
Kromě výjezdů souvisejících s povodněmi musí hasiči řešit i situace, které s povodněmi nesouvisí, například požáry. Vyjíždějí také ke zvýšenému počtu dopravních nehod. Kolem osmé hodiny ranní například museli zasahovat u nehody na silnici D4 u Mníšku pod Brdy. Nepozorný řidič zde najel do svodidel a silnice byla několik desítek minut ve směru na Příbram uzavřena. Další řidič tam pak najel do auta hasičů.
Záchranné složky proto prosí řidiče, aby pokud možno vůbec nevyjížděli. „A jestli je to nutné, zjistěte si dopravní situaci,“ apeluje Pipiš s tím, že problémem nejsou jen mokré vozovky a snížená viditelnost. „Na Liberecku řešíme na jedné straně valící se vodu, na druhé, u Tanvaldu odklízíme z vozovek stromy a větve, které popadaly vlivem silných větrů,“ uzavírá mluvčí.
Povodně 2024
Českou republiku od víkendu sužovaly vytrvalé deště, který způsobily povodně na velké části území. Nejhorší byla situace na severu Moravy, kde byla překonána i dosud nejničivější povodeň z roku 1997. Sledujte veškeré aktuální dění v on-line reportáži Novinek.