Článek
Přesto se jelo naostro. Hasiči kolem problémového místa vybudovali jímací místo. Po překrytí poškozené části s únikem kapaliny svedli fiktivní ropu do jímky a zajistili její bezpečnou likvidaci. Zatím další jednotky budovaly norné stěny k zachycení ropy z vodní hladiny na řece Moravě. Dvě vznikly pár desítek metrů níže po proudu řeky. Hasiči je zřídili spolu s kolegy z nedalekého slovenského Holíče.
"Akce se zúčastnili i hasiči z Břeclavi. Další nornou stěnu jsme zřídili nedaleko Tvrdonic," uvedl ředitel břeclavského územního pracoviště Hasičského záchranného sboru plukovník Leopold Machala. "Zvolili jsme tento námět cvičení, protože ropovod prochází pod hraniční řekou. Z hlediska zásahu je nevýhodně situován a na hranici, neobejdeme se bez spolupráce se slovenskými záchranáři.
Policisté mají za úkol zajistit střežení místa před nepovolanými osobami, aby hasiči mohli pracovat," ředitel hodonínského územního pracoviště Hasičského záchranného sboru Václav Špéra.
Záchranáři musí za hranice
Podle něj se hasiči s připravenou akcí dovedou vypořádat v limitu dvou hodin. V reálně situaci by ale čas byl přeci jen o něco delší.
Zřízení norné stěny, jednoduché ve vnitrozemí, má na Moravě u Hodonína zádrhel. Hasiči se dostanou na slovenské území. Podle ředitele hodonínských hasičů je podobná situace již smluvně ošetřena. Operační důstojník v případě nutnosti kontaktuje státního zmocněnce, který zásah oznámí zmocněnci Slovenska. Například tak museli zajistit několik výjezdů speciálního dlouhého žebříku k zásahům ve slovenském pohraničí.
Ropovod Družba je pod neustálým dozorem monitorovacího zařízení. Je schopné identifikovat únik ropy i v množství čtyřiceti litrů za čtyřiadvacet hodin.