Článek
„Abychom umožnili Bohuslavu Sobotkovi plně uplatnit mandát předsedy, rozhodli jsme se ke dnešnímu dni rezignovat na své funkce v ČSSD,“ prohlásil Hašek s tím, že se spolu s Tejcem nechtějí stát záminkou k tomu, že jednání o vládě nebudou úspěšná.
Popřál Sobotkovi úspěch při sestavování kabinetu a slíbil, že poslanecký klub strany bude jednotný.
„Chci ochránit poslanecký klub, aby jeho členové nebyli vystaveni tlaku, který by je čekal, a zabránit rozštěpení. Proto jsem se dnes rozhodl, že budu na nejbližším jednání rezignovat na funkci předsedy poslaneckého klubu sociální demokracie, a hned na tomto jednání bude zvolen předseda nový,” oznámil Tejc, který se o pozici šéfa klubu již ucházet nebude.
Hašek odmítl odpovědět na otázku, zda zůstane hejtmanem. „Toto naše prohlášení se týká jen a jen pozice statutárního místopředsedy strany a u Jeronýma Tejce předsedy poslaneckého klubu.”
Zakryl se neúspěch ČSSD ve volbách
Hašek řekl, že účastníci tajné schůzky s prezidentem Milošem Zemanem jsou už dva týdny terčem mediální kampaně založené na fabulaci o lánském puči. „Kampaň splnila účel a zakryla debakl ČSSD ve volbách,“ prohlásil.
„Trváme ale na tom, že máme právo na odlišný názor, než má předseda strany nebo aktuální většina ve straně,“ uvedl.
Hašek zároveň vyzval k vyvození odpovědnosti i další členy z vedení ČSSD. Jmenovitě zmínil místopředsedu odpovědného za volební kampaň Milana Chovance, který se rovněž zúčastnil schůzky s prezidentem, ale zároveň byl tím, kdo schůzku vyzradil, a Lubomíra Zaorálka, který z pozice místopředsedy připravoval volební program.
Již ve čtvrtek večer oznámil rezignaci na post místopředsedy i další z aktérů schůzky v Lánech, Zdeněk Škromach. Jihočeský hejtman Jiří Zimola se funkcí ve vedení ČSSD vzdal již v minulých dnech. Ve stejné době získal Sobotka podporu řady krajských organizací.