Článek
„Otázka je, co bude s wellness centry a bazény, zřejmě se také otevřou,“ řekl Novinkám.
Stravovací zařízení sice kraje podle Hamáčka také uzavřít nemohou, je však možné regulovat jejich provoz podle zákona o ochraně veřejného zdraví. „Restaurace zůstanou zavřené za předpokladu, že obstojí nařízení ministerstva zdravotnictví před případnými soudními procesy,“ uvedl.
Pokud jde o školy, řídí se jejich provoz podle školského zákona. Napříč stranami však panuje shoda, že by se měly postupně opět zprovoznit. Hamáček podotkl, že v případě, že stav nouze padne, bude obtížné je rychle zprovoznit se systémem testování.
Tato země nouzový stav potřebuje, ale ne v rukou šílence, řekl Pirát Michálek
Podle Hamáčka budou nyní vedle ministerstva zdravotnictví, které může vydávat některá opatření v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví, na řadě hejtmani.
Očekává, že po možném konci nouzového stavu, jehož aktuální platnost vyprší v neděli 14. února, vyhlásí v jednotlivých krajích stav nebezpečí, což umožní pokračování opatření, jenže pouze některých.
Z toho důvodu podle sociálního demokrata skončí i zásobování krajů ze státních hmotných rezerv. „Kraje se budou muset spolehnout na vlastní zásoby,“ doplnil.
„Velký problém ale bude s nasazením armády,“ podotkl také.
Při zrušení nouzového stavu by přestal platit také zákaz vycházení, respektive omezení volného pohybu osob.
Co může následovat, když padne nouzový stav
Možné bude však nadále nařizovat pracovní povinnost v rámci krajů.