Článek
„Odvolání pokládám za logické a očekávatelné. Oznámení jeho nového nástupce nás ale překvapilo, i když Vojtěch se nebude muset zaučovat, ačkoli se to kolem něho personálně hodně obměnilo,“ sdělil v úterý Hamáček.
Vojtěch byl ministrem do konce září 2020. Poté jej v jeho křesle vystřídal epidemiolog Roman Prymula, dětský hematolog Jan Blatný a naposledy také šéf Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Arenberger.
Arenberger končí, vrací se Vojtěch
Ten v úterý na post rezignoval poté, co byl kritizován kvůli nesrovnalostem ve svém majetku.
„Chápu to tak, že skončila éra jmenování odborníků do čela resortu, a vracíme se k politikům,“ sdělil k tomu také Hamáček. Dodal, že je to dobře, sociální demokracie dlouhodobě podporuje, aby v čele resortů stáli politici.
Měli jsme jiné názory
Hamáček ale také přiznal, že s bývalým ministrem Vojtěchem má trochu jiné názory. „Pokud na tom jménu bude hnutí ANO trvat a prezident ho jmenuje, tak budeme jako profesionálové hledat způsob, jak spolu spolupracovat,“ doplnil.
Připraví se Prymula, Blatný. Opozice si utahuje z návratu Vojtěcha do čela zdravotnictví
Nemyslí si ale, že má změnu premiér Andrej Babiš (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem vyjednanou. „Pan prezident bude hovořit s panem premiérem, až teprve poté budeme sdělovat stanovisko,” sdělil k tomu Novinkám mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Hlavním Vojtěchovým cílem pak podle Hamáčka je, aby zvládl přesvědčit mladou generaci k očkování. Vyhnout by se měl také rychlému rozvolnění. „Dnes je situace lepší, ale není vyhráno. Je potřeba rozvolňovat velmi opatrně, to se v loňském létě úplně nepovedlo,“ řekl.
Sociální demokracie by podle něj měla hned tři adepty na ministra zdravotnictví. „Měli bychom koho nabídnout, ale je to resort hnutí ANO,“ řekl.