Článek
„Nikdy jsem neříkal, že za tři týdny tu bude ráj na zemi. Řekli jsme měsíc doma, máme ještě chvíli čas a bude lépe. A evidentně lépe je. Vypadá to, že jsme těmi třemi týdny zachránili české zdravotnictví. Rozvolňování bude možné v situaci, až se nám vyprázdní špitály,” hájil potřebu prodloužit původně třítýdenní lockdown vicepremiér Jan Hamáček v nedělní Partii na Primě.
Velikonoční návštěvy jen v rámci okresu
Hamáček tak reagoval na kritiku primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti), který jemu a vládě vyčetl ztrátu důvěry občanů. „Co vidím jako největší problém, je ztráta důvěry obyvatel a ochota opatření dodržovat. Slyšíme tu od jara, že už bude líp, teď se dozvídáme, že to bude až za další týdny,” řekl Hřib.
Pražský primátor zároveň Hamáčka vyzval k tomu, aby vláda zvážila rozvolnění některých méně potřebných a pro lidi nesmyslných opatření. Řeč přišla například na doporučení uzavření dětských hřišť či povinné nošení roušek na ulici.
Hamáček však trvá na tom, že rozvolnění v tuto chvíli není možné. „Ve chvíli, kdy se epidemie otočila a začíná klesat a současně vidíme plné JIPky, je jasné, že to takhle nesmí skončit a není to cíl. Jsme skoro v cílové rovině, tak přece se nestřelíme do hlavy. Spoléhám na to, že to lidi nechtějí ztížit těm zdravotníkům a prostě to ještě chvíli vydrží,” prohlásil Hamáček.
14 nebo 30 dní?
Není však jasné, o jakou dobu vláda prodloužení nouzového stavu bude prosazovat. Zatímco Hamáček na Primě uvedl termín do 11. dubna, tedy čtrnáct dní, ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) ve stejný čas v diskuzi v České televizi hovořila o dohodě kabinetu požádat poslance o třicetidenní prodloužení.
Buďte v pohodě, vakcína bude účinnější, radí vědci očkovaným
K udržení plošných opatření potřebuje vláda souhlas poslanců, stávající nouzový stav má skončit v neděli 28.března. Kabinet to bude řešit na svém pondělním jednání, zákonodárci by se k tomu pak měli dostat na páteční schůzi.
„Věřím, že po těch čtrnácti dnech se opravdu můžeme dostat pod pět tisíc za den. Pak půjdou zvednout ta plošná opatření jako okresy a následně dojet ty další,” nastínil. Zpřísňování naopak není na místě, protože prý už není „co zpřísnit”.