Článek
Poslanci se omlouvají ze zdravotních, rodinných, pracovních, nebo dokonce jen „osobních“ důvodů, takže jsou z obliga. Teď ještě přibude omluva Jana Farského kvůli pobytu na stáži, což ale není důvod k odebrání platu.
„Nejsme mateřská školka ani zaměstnanci, kteří mají svého šéfa a ten rozhoduje, kdy kde mám být,“ zaznělo v roce 2019 z ODS v debatě, jak postupovat proti poslancům, kteří se dlouhodobě nezúčastňují schůzí Sněmovny.
Farský: Podvodem na voličích by bylo, kdybych odstoupil
Obdobný názor zastával tehdejší šéf klubu STAN Farský. „Tvrdím od začátku, že je to jen habaďura na voliče,“ řekl. Připomněl, že omluva z jednání, ať už v zákoně je, nebo není, patří mezi naprostou slušnost, ale neumí si představit, zda a jak ji hodnotit.
„Nejsme v pracovním poměru, jsme v poměru k voličům a ti nám vystavují účet,“ tvrdil. O důvodech ztráty nároku na plat rozhoduje orgán komory parlamentu pověřený komorou, tedy organizační výbor, v němž jsou zastoupeny všechny frakce.
Rathovi museli vrátit náhrady
Poslanec David Rath před lety po dobu své mnohaměsíční nepřítomnosti ve Sněmovně, a to kvůli vazbě, dostával plat poslance v plné výši a Sněmovna mu hradila i další výdaje. Odmítla mu však proplácet paušální náhrady na reprezentaci, stravu a dopravu.
Vlády se to nedotýká, těžko se mi to komentuje, říká Fiala k Farskému
Soud však rozhodl 280 tisíc mu zpětně proplatit. Tehdejší místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) uvedl: „Rozhodnutí soudu je třeba respektovat. I když je skandální. Pan Rath v lochu jistě nepotřeboval ošatné či příspěvek na dopravu.“
Poté byl platový zákon novelizován slovy: „Poslanci nenáleží plat, náhrada výdajů a naturální plnění po dobu výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody, výkonu ústavního ochranného léčení nebo zabezpečovací detence.“
O dlouhodobém pobytu poslance v zahraničí, který rovněž nevyužije v ČR státní dotaci na stravu, dopravu či ošatné, se v zákoně nic neříká.