Článek
Poslanci se omlouvají ze zdravotních, rodinných, pracovních, nebo dokonce jen „osobních“ důvodů, takže jsou z obliga. Teď ještě přibude omluva Jana Farského kvůli pobytu na stáži, což ale není důvod k odebrání platu.
„Nejsme mateřská školka ani zaměstnanci, kteří mají svého šéfa a ten rozhoduje, kdy kde mám být,“ zaznělo v roce 2019 z ODS v debatě, jak postupovat proti poslancům, kteří se dlouhodobě nezúčastňují schůzí Sněmovny.
Obdobný názor zastával tehdejší šéf klubu STAN Farský. „Tvrdím od začátku, že je to jen habaďura na voliče,“ řekl. Připomněl, že omluva z jednání, ať už v zákoně je, nebo není, patří mezi naprostou slušnost, ale neumí si představit, zda a jak ji hodnotit.
„Nejsme v pracovním poměru, jsme v poměru k voličům a ti nám vystavují účet,“ tvrdil. O důvodech ztráty nároku na plat rozhoduje orgán komory parlamentu pověřený komorou, tedy organizační výbor, v němž jsou zastoupeny všechny frakce.
Rathovi museli vrátit náhrady
Poslanec David Rath před lety po dobu své mnohaměsíční nepřítomnosti ve Sněmovně, a to kvůli vazbě, dostával plat poslance v plné výši a Sněmovna mu hradila i další výdaje. Odmítla mu však proplácet paušální náhrady na reprezentaci, stravu a dopravu.
Soud však rozhodl 280 tisíc mu zpětně proplatit. Tehdejší místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) uvedl: „Rozhodnutí soudu je třeba respektovat. I když je skandální. Pan Rath v lochu jistě nepotřeboval ošatné či příspěvek na dopravu.“
Poté byl platový zákon novelizován slovy: „Poslanci nenáleží plat, náhrada výdajů a naturální plnění po dobu výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody, výkonu ústavního ochranného léčení nebo zabezpečovací detence.“
O dlouhodobém pobytu poslance v zahraničí, který rovněž nevyužije v ČR státní dotaci na stravu, dopravu či ošatné, se v zákoně nic neříká.