Článek
„S ohledem na možný závažný dopad rozhodnutí nejen na studenty, ale i jejich rodinné příslušníky a také členy učitelského sboru a jejich rodiny v době stupňující se pandemie a narůstání počtu nakažených nemocí COVID-19 byla ještě v den vyhlášení rozsudku, tj. dne 23. 2. 2021, podána k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost,” uvedlo gymnázium s tím, že její součástí je i návrh na přiznání odkladného účinku.
Další postup řeší vzdělávací ústav se zřizovatelem i ministerstvem školství.
Soud gymnáziu zakázal distanční formu výuky. V úterý to sdělil asistent předsedkyně Městského soudu v Praze Adam Wenig, podle kterého příslušné krizové opatření povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu.
Soud zakázal pražskému gymnáziu distanční výuku
„Lze shrnout, že pro postup žalovaného (gymnázia), který neposkytuje denní formu vzdělávání, v době vydání tohoto rozsudku neexistuje žádný způsobilý právní podklad,” uvedl Wenig.
Soud v úterý rozhodl v neveřejném jednání. Rozhodnutí bylo pravomocné, ale bylo možné proti němu podat kasační stížnost, což škola učinila.
S ohledem na jarní prázdniny by se výuka mohla obnovit nejdříve příští týden.
Ústavní právník Wintr: Verdikt o gymnáziu může mít široký právní dopad
Student prvního ročníku Gymnázia Na Zatlance se žalobou domáhal ochrany před nezákonným zásahem a žádal, aby soud škole přikázal obnovit prezenční výuku tak, jak byla uskutečňována do 2. října 2020. Gymnázium od 5. října loňského roku učí studenty distančně, a to na základě opatření vlády. Student poukazoval na to, že tento způsob výuky školský zákon nezná a že nemůže nahradit výuku prezenční. Zároveň namítal, že distanční vzdělání je v rozporu s rámcovým vzdělávacím programem.
Ministerstvo školství tvrdí, že verdikt nebude mít dopad na celý systém distančního vzdělávání, který panuje v souvislosti s epidemií koronaviru.