Článek
„Bylo mi velkou ctí sloužit národním zájmům své země po téměř dvě desetiletí, podporovat její evropskou a euroatlantickou integraci a zároveň bránit její svrchovanost a územní celistvost,“ uvedla Maisuradzeová, která stála v čele gruzínského zastupitelského úřadu v Praze od loňského roku.
V úterý Maisuradzeovou přijal český ministr zahraničí Jan Lipavský. „Tento krok vnímám jako akt skutečné osobní odvahy,“ řekl k její rezignaci a vyslovil naději, že se Gruzie vrátí na cestu do Evropy .
Dnes jsem přijal velvyslankyni Gruzie @MaisuradzeThea, která rezignovala na svou funkci. Tento krok vnímám jako akt skutečné osobní odvahy.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) December 3, 2024
Věřím, že se Gruzie vrátí na cestu do Evropy a podporuji gruzínské občany ve snaze o evropskou budoucnost jejich země. pic.twitter.com/tNgDdGCSPJ
V Gruzii se konají protesty, při kterých dochází ke střetům demonstrantů s policií. Ta proti nim používá i vodní dělo či slzný plyn.
Situace v zemi se vyostřila po parlamentních volbách z konce října, které podle oficiálních výsledků vyhrál Gruzínský sen. Opozice i západní země ale poukazují na to, že hlasování provázely značné nesrovnalosti. Opoziční strany výsledky neuznávají a jejich poslanci se odmítají ujmout mandátu.
I’ve submitted my resignation as Ambassador of 🇬🇪to🇨🇿
— Tea Maisuradze 🇬🇪🇪🇺🇺🇦 (@MaisuradzeThea) December 2, 2024
It was a great honor 2serve national interests of my country 4 nearly 2decades, fostering its European&Euro-Atlantic integration, while defending its sovereignty&territorial integrity
I remain committed 2Georgia’s🇪🇺Future!
Novou vlnu odporu pak vyvolalo oznámení premiéra Irakliho Kobachidzeho o pozastavení přístupových jednání s EU do roku 2028. Odpůrci vlády to označují za další důkaz toho, že Gruzínský sen chce zemi přivést do ruské sféry vlivu. Na protest proti rozhodnutí vlády se funkce vzdalo několik gruzínských velvyslanců včetně toho ve Spojených státech.