Článek
Vojáci ho doprovodili nad Německo, kde se stroji podařilo navázat spojení s tamní kontrolou, řekl mluvčí čáslavské základny Michal Prejzek.
Z čáslavské základny vystartovaly k ostrému zásahu dva letouny zařazené do pohotovostního systému NATO v 07:26. Arménské letadlo Airbus A 320 objevily o několik minut později nad Vlašimí ve výšce 11 kilometrů.
Spojit se s jeho pilotem na nouzové frekvenci se ale nezdařilo. Stíhačky nad ním proto začaly přelétávat. Pilot jim pak dal světelné znamení, že o jejich přítomnosti ví. Gripeny ho doprovodily zhruba 100 kilometrů do německého vnitrozemí a pak se vrátily zpět na čáslavskou základnu.
Poprvé čáslavské stíhačky pomáhaly v srpnu tureckému letadlu, které také při přeletu nad českým územím ztratilo rádiové spojení s kontrolou letového provozu. Piloti vyhledali letoun nad Mladou Boleslaví ve výšce 11 kilometrů. Nejprve letadlo identifikovali, tomu se po chvíli podařilo navázat radiové spojení. [celá zpráva]
Česká republika si 12 jednomístných a dva dvoumístné gripeny pronajala na deset let za téměř 20 miliard korun. Letos v červnu nahradily staré sovětské stíhačky MiG-21.