Článek
Greenpeace společně s obyvateli českého pohraničí a nevládními organizacemi dohodu už dopředu kritizovala. Podle organizace je podpis smlouvy protiprávním a bezohledným krokem vůči českým občanům, kterým kvůli hnědouhelnému lomu mizí voda ze studní a brzy budou bez vody. Okolnosti přijetí smlouvy byly podle Greenpeace skandální.
Greenpeace na své facebookové stránce pozvala lidi k účasti na demonstraci v pěti hlavních bodech. Ztráta vody podle organizace hrozí tisícům lidí v Libereckém kraji, bude chybět také v krajině a bez ní se příroda neobejde. Polsko podle Greenpeace také porušilo evropské zákony a práva českých občanů, česká vláda se s Polskem dohodla tajně a netransparentně a ohrožuje tak demokracii. Posledním bodem je varování, že změna klimatu nezná hranice.
Skandální, kritizuje Greenpeace dohodu ČR s Polskem o dolu Turów
Polsko podle uzavřené dohody nerozšíří rozsah těžby v Turówě k českým hranicím a těžební jáma nebude prohloubena více než 30 metrů pod úroveň moře, pokud nebude dokončena podzemní bariéra a prokázána její funkčnost, postaven zemní val a nebudou splněny požadavky na monitoring a zřízeny monitorovací vrty. Polsko také musí Česko informovat o probíhajících řízeních či jejich změnách souvisejících s těžbou, zejména o řízeních o povolování těžební činnosti.
Země se také dohodly na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) za škody způsobené těžbou v dole. Částka 35 milionů eur poputuje do Libereckého kraje, deset milionů bude náležet českému státu
Elektrárna Turów je důležitým producentem elektrické energie na polském trhu.