Hlavní obsah

Gigafactory v obci nechceme, řekli důrazně v referendu lidé z Dolní Lutyně

Dolní Lutyně

Rozhodné ne výstavbě obří továrny na výrobu baterií do elektroaut zní z výsledků referenda od obyvatel Dolní Lutyně na Karvinsku. Referendum se v obci konalo společně s evropskými volbami. Lidé si odhlasovali, že se radnice má projektu bránit podáváním připomínek. Stát ale tvrdí, že výsledek referenda stavbě továrny nezabrání.

Foto: Pavel Karban

Beseda s obyvateli Dolní Lutyně kvůli stavbě gigafactory

Článek

„V referendu hlasovalo proti výstavbě gigafactory 2176 lidí ze 4300 oprávněných voličů. Celkem hlasovalo 2472 občanů, nesouhlas s továrnou tedy dalo 88 procent hlasujících,“ řekl Novinkám starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek (STAN).

Dodal, že vedení obce velmi potěšilo, že byla u referenda tak vysoká účast. „Nyní tak známe názor lidí v obci a máme silný mandát, jak se projektu bránit. Zda se to podaří, se teprve uvidí. Před námi je náročná cesta. Nyní se zaměříme na to, abychom zabránili změně územního plánu Moravskoslezského kraje pro výstavbu gigafactory v naší obci,“ reagoval starosta.

Podle něj je nyní nejdůležitější řádně navrhované území prozkoumat. „Jsou tady velké problémy. Jde o zátopovou oblast v blízkosti Polska a území je v blízkosti chráněné ptačí oblasti a zóny Natura 2000,“ připomněl Buzek. Důležitá tedy bude studie vlivu na životní prostředí EIA.

Je to boj o život, říkají lidé z Dolní Lutyně k referendu proti gigafactory

Volby
Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Ve věřňovické volební místnosti se v pátek na hlasování v referendu stála fronta.

Tlak teď podle lidí bude sílit

V Dolní Lutyni chce gigafactory za 200 miliard korun na 280 hektarech zemědělské půdy postavit zatím tajný zahraniční investor. Podle informací mezi místními a v médiích má jít o jihokorejský Samsung. Továrna rozdělí obec a z místní části Věřňovice udělá ostrov. Věřňovice by obklíčila továrna, vysokorychlostní železniční trať, dálnice a hranice s Polskem.

Právě lidé z Věřňovic se do boje proti projektu pustili velmi tvrdě. Vznikl zde i spolek Zachovejme Poolší, který spustil před referendem kontaktní kampaň a stojí i za vytvořením otázky v referendu.

Foto: archiv Martina Bohoňka

Martin Bohoněk ze spolku Zachovejme Poolší volil v referendu mezi prvními.

Zástupce spolku Zachovejme Poolší Martin Bohoněk Novinkám po sečtení hlasů v referendu řekl, že je to jednoznačný signál pro radnici, aby věděla, co si lidé o továrně myslí. „Z výsledku referenda máme samozřejmě radost. Je to podtržení toho, že nám lidé věří a naše práce má smysl, podporu a pochopení,“ uvedl Bohoněk s tím, že je čeká ještě spousta práce.

„Tlak na nás bude ze strany státu a kraje sílit. Bohužel i spoustu nepěkného se zcela jistě bude dít. Prohlášení politiků a zúčastněných se začínají vynořovat. Nicméně stále věříme, že to zvládneme, ale bude to těžké,“ shrnul Bohoněk.

Z jedné strany dálnice, z druhé gigafactory. Případná stavba Věřňovice ještě více izoluje

Ekonomika

Strategický projekt pro českou ekonomiku

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) Novinkám řekl, že ministerstvo výsledek referenda v Dolní Lutyni respektuje. „Nicméně musím znovu zdůraznit, že jde opravdu o strategický projekt pro celou českou ekonomiku. Jsem proto rád, že byla otázka v referendu vypsána tak, že nezablokuje další společná jednání,“ reagoval ministr.

Podotkl, že samozřejmě rozumí postoji obyvatel z nejbližšího okolí budoucího Podnikatelského parku Dolní Lutyně. „Referendum prostě potvrdilo, že se musíme ještě více zaměřit na to, abychom společně našli vhodná kompenzační opatření, která minimalizují negativní dopady projektu,“ plánuje Síkela.

Podle informací, které má redakce k dispozici, by se Podnikatelský park Dolní Lutyně mohl dostat mezi rozvojové lokality v zákoně o urychlení výstavby strategicky významné a krizové infrastruktury. Parlament již schválil pozměňovací návrh v novele o vyšší ochraně nejkvalitnější půdy. Návrh tak nyní čeká na stanovisko prezidenta Petra Pavla.

Obyvatelé Dolní Lutyně upozorňují, že jim zatím nikdo pořádně nevysvětlil, proč by soukromá investice byla tak důležitá pro rozvoj Česka. „Zatím stále oficiálně neznáme ani jméno investora a jeho plány,“ upozornil starosta Dolní Lutyně. Podle informací z agentury CzechInvest, která dostala přípravu projektu na starosti, chce investor zahájit výrobu už v roce 2028. Moc času na stavbu továrny tak nezbývá. Stát se bojí, že investor odmítne a gigafactory postaví například v Polsku či Maďarsku.

Foto: CzechInvest

Mapa návrhu gigafactory v Dolní Lutyni

U Dolní Lutyně, kde má stát gigafactory, je území cenné v rámci celé Evropy, říká zoolog

Domácí

Výběr článků

Načítám