Článek
Ze Spojených států vládním letounem přiletěla i část Moravcovy rodiny. Větší část generálových příbuzných pak čekala na svého předka v Čáslavi a účastnila se vložení urny na čestné místo místního kolumbária.
„Jeho dnešní návrat dokazuje, že měl pravdu, že přijde jako svobodný Američan do svobodného Československa,“ řekla po příletu na čáslavské letiště Moravcova vnučka Anita Moravec Gard.
„Kamkoli jsme do Spojených států přijeli, tam jeho jméno znali a jeho jméno rezonovalo a vážili si ho,“ řekla po návratu Černochová. Připomněla, že Moravec musel odejít z vlasti třikrát.
Poprvé, když bojoval v první světové válce, z níž se vrátil jako legionář. Poté jako šéf tajné vojenské služby odešel před druhou světovou válkou na poslední chvíli do britského exilu, odkud dál bojoval proti nacistům a podílel se na přípravě atentátu na Reinharda Heydricha. Potřetí a naposledy pak utekl před komunisty v roce 1948 do USA.
Historik: Rozhodnost generála Moravce nastartovala český odboj
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyzdvihla, že Moravec během svého pohnutého života ukázal, že uměl překonat strach a správně jednat v kritických okamžicích. „Generál Moravec opakovaně prokázal, že umí jednat strachu navzdory a stal se skutečným hrdinou,“ řekla Pekarová.
Starosta Čáslavi Vlastislav Málek připomněl, že Moravec rozhodoval o nasazení výsadkářů, kteří měli za úkol atentát na Heydricha, a musel prožívat těžké dilema.
„Musel si být vědom možných následků pro výsadkáře i pro civilní občany Československa. Učinit takové rozhodnutí muselo být těžké a vyrovnat se s odvetnými reakcemi okupantů muselo být nesmírně bolestivé,“ poznamenal Málek.