Článek
Název GULE znamená „gastronomie umožňující lidem existovat“. Přesně to je posláním sociálního podniku GULE food truck, jehož zaměstnanci jsou osoby se zdravotním znevýhodněním.
„V současné době máme osm zaměstnanců. Pracují u nás lidi se zdravotním znevýhodněním nebo kombinovanými vadami, těch je aktuálně šest. Jeden z handicapů je například dětská mozková obrna. Nebo máme zaměstnance, který má diabetes a inzulinovou pumpu,“ popsal zakladatel a vedoucí podniku Martin Ballaty. Jiná ze zaměstnankyň je po mozkové obrně, další má za sebou boj s rakovinou.
„Máme slogan, který zní: ,Handicap? No a co, my na to mámě GULE'. V rámci této kampaně chceme ukázat, že i lidé s handicapem umí podat kvalitní pracovní výkon a mohou konkurovat provozům se zdravými zaměstnanci,“ vysvětlil Martin Ballaty.
Po úrazu v dětství přišel o obě ruce, dnes seká dříví a chodí na ryby
Jednou ze zaměstnankyň je Lucie, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou. V podniku pracuje od jeho založení, tedy od května 2019. Předtím pracovala v kavárně, kde myla nádobí.
„V této práci jsem velmi spokojená. Je zajímavá tím, že jezdím po celé republice. A je to skvělé i v tom, že když koblížky vydávám, vidím tu radost lidí. Také jsme dobrý kolektiv, taková malá rodina,“ chválí si Lucie.
Ve food trucku Lucie spolu s ostatními zaměstnanci připravuje ikonické koblížky s různými variantami polev a posypů a výběrovou kávu. Přes léto k sortimentu přibývá domácí limonáda a další chlazené nápoje, před Vánoci zase cukroví a vaječný koňak.
Food truck se pohybuje po celé České republice, od Ostravy až po Mariánské Lázně. Práce v něm tak handicapovaným zaměstnancům dává nejen stálé pracovní místo, ale i možnost cestovat a začlenit se do fungujícího kolektivu.