Článek
„Na základě našich mezinárodně-právních závazků navrhujeme v občanském zákoníku změnu deklaratorně zakotvit nepřípustnost tělesného trestání dětí,“ oznámil ministr spravedlnosti Pavel Blažek po jednání kabinetu.
Rozhodnutí kabinetu ocenila zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. „Doháníme tak vůči ochraně dětí v naší zemi velký dluh,“ uvedla.
Většina států OSN tento krok už má za sebou, jelikož si to žádá judikatura Evropského soudu pro lidská práva a úmluva OSN o právech dítěte. Tělesné tresty jsou podle nich v rozporu s lidskou důstojností. Česko je jednou z posledních zemí, kde to není zakotveno v legislativě.
Vláda dnes schválila!
— Klára Šimáčková Laurenčíková (@laurencikova_k) June 12, 2024
🔹 Zákon o podpoře v bydlení. Desítky tisíc dětí a zranitelní dospělí v bytové nouzi tak v naší zemi získávají šanci na lepší budoucnost.
🔸 Novelu občanského zákoníku, která zakotvuje nepřijatelnost fyzického trestání dětí. Doháníme tak vůči ochraně dětí… pic.twitter.com/hBQ2IkpVwJ
„Neznamená to, že když dnes bude nějaký rodič s dítětem třeba na zastávce a bude s ním nějak hovořit, ostatním se to nebude líbit, tak zavolají policii. Nechceme, aby stát zasahoval do rodin více, než zasahuje v těchto situacích. Rodina je rodina,“ vysvětloval Blažek.
Loňský průzkum lékařů z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice ukázal, že téměř 58 procent rodičů použilo vůči svému dítěti někdy fyzický trest, častěji rodiče více dětí a mladší páry.
Současné znění legislativy říká, že lze „výchovné prostředky použít pouze v podobě a míře, která je přiměřená okolnostem, neohrožuje zdraví dítěte ani jeho rozvoj a nedotýká se lidské důstojnosti dítěte“.
Nově je ale uvedeno, že se tělesné tresty, duševní strádání i jiná ponižující opatření dotýkají lidské důstojnosti dítěte.
Kabinet také přijal změnu, která zjednoduší a zrychlí rozvody. Novela občanského zákoníku ruší požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a slučuje rozvodové a opatrovnické řízení do jednoho.