Článek
V pátek večer byla i pouhým okem pozorovatelná polární záře. Slabě ji bylo možné pozorovat i pouhýma očima dál od měst s dobrým výhledem k severnímu obzoru.
Aktivní oblast na Slunci za poslední dny vyprodukovala silné erupce. Ty jsou spojené s úniky dalších oblak nabitých částic, jejichž část zasáhla Zemi.
Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze a celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze.
Pokud jsou k vidění v nižších zeměpisných šířkách, mohou si je nezkušení pozorovatelé podle odborníků splést se září měst.
„Zda jde opravdu o polární záři, se dá velmi jednoduše ověřit na mobilním telefonu. Pokud si ji vyfotíte, mobil vám ukáže barvu daleko lépe, než je viditelná pouhým okem. Někdy bývají na fotce vidět i takzvané barevné sloupy, což také dokazuje, že jde o polární záři,“ sdělil už dříve ČTK Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum, zaštiťující pražské planetárium a hvězdárny.
Úřad NOAA vydal varování před možnými výpadky systému satelitní navigace či distribuce elektřiny. Bouře by měla pokračovat v sobotu i v neděli.
Při obdobně silné bouři z roku 2003 zaznamenaly problémy elektrické distribuční sítě a transformátory ve Švédsku a Jižní Africe. „Většině lidí tady na zemi se ale nic nestane,“ cituje agentura AP vědce z NOAA Roba Steenburgha.