Článek
Mezinárodně uznávaný florista využil při zrodu expozice své zkušenosti z různých zemí i kultur. Nabídl návštěvníkům přehlídku nejen květin samotných, ale i jejich různých transformací v kooperaci se světelným, technologickým a audiovizuálním uměním. „Jde o zcela nový koncept a neotřelý přístup k centrální expozici,“ uvedla ředitelka olomouckého Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.
Cílem Bartolena bylo kreativním propojením různorodých stylů a přístupů poukázat na to, že floristika je plnohodnotný, rozvinutý směr designu. „A to přesto, že se často před veřejností prezentuje jako lehce naučitelný obor, v němž se na hobby workshopu stačí naučit, jak uvázat kytici,“ zdůraznil florista.

Jarní výstava Flora lákala na olomoucké výstaviště množství návštěvníků.
Ke spolupráci navíc přizval dvanáct talentovaných umělců nové generace českého sklářství. Ti se podíleli i na samotné výstavě. Jejich díla doplňovala světovou premiéru dvanácti zcela nových kultivarů – odrůd květin, které byly na jarní Floře vůbec poprvé k vidění.
„Pěkná podívaná, jen si myslím, že v expozici mohlo být ještě více květin,“ svěřil se se svým názorem Josef Bílý, který do Olomouce zavítal z Brna. „To spojení skla s květinami mě zaujalo. Je to zase něco jiného,“ řekla Novinkám Marta Novotná z Přerova.

Hlavní expozice nabídla propojení květinového designu s uměním.
V největším pavilonu A olomouckého výstaviště budil zájem o oblíbenou expozici Českého zahrádkářského svazu s pěstitelskou poradnou a prezentací zahradnických firem. V pavilonu B připravil svou expozic a prezentaci Svaz květinářů a floristů ČR.
Profesionálové z oboru zde představili trendy v pěstování balkonových rostlin a ve svatební floristice, součástí expozice byla i prezentace českých pěstitelských květinářských firem a velkoobchodů.

Návštěvníci mohli na jarní výstavě Flora obdivovat množství květin.
Milovníci bonsají si přišli na své v pavilonu H, kde Česká bonsajová asociace připravila Národní výstavu bonsají a suiseki. K vidění tu byly exponáty z nejprestižnějších evropských výstav. Některé prezentované bonsaje jsou staré i stovky let. Na programu byly také ukázky tvarování bonsají a komentované prohlídky.

V rámci jarní výstavy Flora se na olomouckém výstavišti konala i národní výstava bonsají a suiseki.
V areálu výstaviště se prezentovaly mj. i střední zahradnické školy a školy příbuzných oborů, regionální výrobci potravin či členové Asociace soukromého zemědělství.
V historické oranžerii mohli návštěvníci spatřit výstavu černobílé fotografie z tvorby členů Unie výtvarných umělců Olomouckého kraje nazvanou Květy v říši stínů. Snímky doplnila floristická výzdoba od studentů oboru Floristická tvorba Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Součástí jarní výstavy Flora byly i tradiční zahradnické trhy.
Venkovní areál olomouckého výstaviště zaplnily tradiční zahradnické trhy. „Dorazilo na ně více než 300 prodejců a vystavovatelů s nabídku sazenic, cibulovin, zahradnických potřeb a materiálu, mechanizace, nářadí či skleníků,“ konstatovala Zuzana Chalupová z Výstaviště Flora. Součástí jarní výstavy Flora byl bohatý doprovodný program.