Článek
Odvolací senát původní částku stanovenou soudem ještě navýšil o 257 000 korun.
Spor začal v roce 2009, kdy Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela s Lukoilem smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje.
„Firma v daném roce obměnila pouze poloviční množství petroleje, než bylo stanoveno ve smlouvě, za což dostala uvedenou pokutu,” řekl v minulosti Novinkám mluvčí SSHR Jakub Linka.
Soud: Měli to ve smlouvě, tak ať platí
Firma odmítala uhradit pokutu, protože podle ní byl nárok promlčený. Navíc prý správě nevznikla žádná škoda, a smluvní pokuta, která by měla být paušalizovanou výší škody, je tedy podle firmy nepřiměřená.
„Je pravda, že žádné ze stran nevznikla škoda. Ale ten závazek zkrátka takto ujednán byl a je čistě věcí smluvní autonomie stran, proč si to takto ujednaly a co tím sledovaly. Zkrátka to bylo ujednáno a dodáno být mělo,” zdůvodnil verdikt předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Tomáš Mottl.
Zeman se rozhodne, zda Nejedlý zůstane poradcem
Nejedlý je poradcem prezidenta Miloše Zemana pro energetické otázky a místopředsedou Strany práv občanů, která dřív nesla Zemanovo jméno.
Prezident dříve uvedl, že se po pravomocném rozsudku rozhodne, zda podnikatel Nejedlý zůstane mezi jeho poradci. Zeman se proto nejprve hodlá seznámit s rozsudkem a setkat se s Nejedlým. Poté oznámí, zda poradcem zůstane.
Firma měla v Česku několik významných kontraktů včetně dodávek paliva pro Letiště Praha. Než vstoupila do likvidace, byla součástí ruské ropné společnosti Lukoil.
Související témata:
Likvidátor Lukoilu Tomáš Rychlý loni v listopadu SSHR oznámil, že její pohledávku neuznává. [celá zpráva]