Článek
„Zaznamenali jsme zájem velkých evropských firem na poli nájemního bydlení. Důvodem je zvýšený zájem investorů o region střední a východní Evropy a Residomo je zajímavá firma. Více nemůžeme komentovat,“ sdělila mluvčí Residoma Kateřina Piechowicz a potvrdila tak předchozí zprávu Hospodářských novin.
Piechowicz dodala, že stávající nájemníci se nemusí bát, potenciální změna vlastníka podle jejích slov nemá na nájemní vztahy vliv.
Podle ředitele společnosti Round Hill Capital pro střední Evropu Stana Kubáčka začali vlastníci Residoma o prodeji vyjednávat s několika zájemci už na podzim. „Vyjednávání stále pokračuje,“ ujistil.
Firma vlastní zejména v Moravskoslezském kraji desetitisíce bytů, ve kterých bydlí přes 90 000 lidí.
Sdružení varuje před prodejem
Na kolik by mohla koupě Residoma přijít, není jasné. Půjde ale o desítky miliard korun. Výroční zpráva společnosti totiž hovoří o tom, že cena nemovitého majetku je 31,7 miliardy korun, přičemž loňské tržby Residoma činily 3,3 miliardy a čistý zisk byl 1,2 miliardy korun. Samotní nájemníci o možné změně vlastníka bytů moc nevědí.
„Téma by to bylo zajímavé, kdyby prodávali byty nájemníkům, ale pokud se mění jen majitel, tak nás to asi nijak nezasáhne. Pokud tedy nebudou zvyšovat nájem nebo se nevykašlou na servis, služby,“ řekl jeden z nájemníků společnosti Residomo Jakub Kahánek z Havířova.
Pohledávky Citibank za OKD platí, rozhodl soud
Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD. CZ, hájícího zájmy nájemníků, Roman Macháček však řekl ČTK, že vidí riziko v tom, že by nový majitel mohl byty začít rozprodávat za tržní ceny, ačkoliv bytový fond byl zprivatizován za hluboko netržních podmínek.
Skupina, která byty zprivatizovala v roce 2004, má podle něj stále povinnost dodržovat závazky z privatizační smlouvy, tedy zajistit předkupní právo pro nájemníky za netržní ceny.
„Když to přeprodává dál, má povinnost zajistit, že to dodrží nový vlastník. Je ale otázka, jakým způsobem je to právně zajištěno,“ poznamenal Macháček, podle něhož má stát povinnost nad tím dohlížet.